UVT informează comunitatea despre temele de actualitate din sfera dezvoltării academice prin „Buletinul Centrului de Dezvoltare Academică (BCDA)”

Începând din acest an, Centrul de Dezvoltare Academică (CDA) organizat în cadrul Universității de Vest din Timișoara a conceput un flux de știri și informații de actualitate, o selecție de articole considerate relevante pentru interesele de dezvoltare științifică ale membrilor comunității universitare.

„Buletinul Centrului de Dezvoltare Academică (BCDA)”, care se află la a opta ediție în decembrie 2021, cuprinde în acest număr prezentări ale diverselor oportunități de formare, documentare și schimb de bune practici pe care CDA le-a oferit în ultimii doi ani comunității academice din UVT și din alte patru universități din țară. Sunt detaliate informații despre conținutul și impactul acestor pachete cu oportunități de formare. Se regăsește în această ediție și o invitație de înscriere la workshop-uri de formare, instrumente de pregătire ce vor fi proiectate în acord cu modul individual de conceptualizare a activității de predare în universitate a fiecărui participant. Preambulul articolelor din acest număr al BCDA este conturat de cel mai recent articol al echipei CDA, care analizează răspunsurile a 705 universitari români cu privire la propriile modalități de a aborda procesul de predare universitară.

Din sumarul numărului curent BCDA (care poate fi consultat la această adresă web) amintim:

• Preambul – ce ne spun 705 universitari români despre cum abordează procesul de predare
  • Programe CDA de lungă durată și impactul lor în comunitate
  • Activități de formare cu caracter nonformal organizate de CDA
  • Ghiduri CDA în sprijinul învățământului centrat pe student
  • Invitație la workshop CDA, un nou concept de workshop pedagogic

Universitarii interesați se pot abona la „Buletinul Centrului de Dezvoltare Academică (BCDA)” prin înscrierea datelor pe acest formular.