UVT, semnatara Magna Charta Universitatum – MCU 2020

Universitatea de Vest din Timișoara a semnat recent Magna Charta Universitatum – MCU 2020, confirmându-și astfel devotamentul față de promovarea autonomiei academice, a responsabilității sociale și a valorilor universitare, devenind astfel membră într-o comunitate dedicată dezvoltării continue a învățământului superior.

Magna Charta Universitatum este documentul care reunește principiile fundamentale ale libertății academice și autonomiei instituționale și care a fost semnat pentru prima oară în 1988, de către 388 de universități din întreaga lume, cu ocazia celei de-a 900-a aniversări a instituției fondatoare: Universitatea din Bologna.

Inițial, obiectivul MCU a fost acela de a ghida universitățile într-un proces de bună guvernanță. De atunci, universitățile și mediile academice s-au schimbat în mare măsură. În contextul acestor modificări, s-a format un grup multinațional care a revizuit Magna Charta Universitatum, iar rezultatul acestui efort colectiv a fost o versiune actualizată a MCU, care a fost adoptată de către Consiliul de Conducere al Magna Charta Observatory (MCO) în luna iulie a anului 2020.

Acest nou document recunoaște natura globală a activităților derulate de universități și varietatea responsabilităților pe care acestea le au în cadrul comunităților locale din care fac parte. În prezent, aproape 1000 de universități din 94 de țări au semnat una dintre cele două versiuni ale MCU.

Universitățile din întreaga lume sunt invitate să se alăture MCU 2020 și să devină membre ale unei comunități dedicate dezvoltării învățământului superior, aplicând în link-ul: https://www.magna-charta.org/magna-charta-universitatum/mcu2020