UVT ține cont de sugestiile elevilor și adaptează programul de pregătire pentru BAC

În fiecare sâmbătă, activitățile didactice de pregătire pentru examenul de bacalaureat continuă la UVT, astfel că elevii pot participa la sesiuni de pregătire pentru toate disciplinele la care vor susține proba scrisă. Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, peste 4000 de participanți au luat parte la programul pregătit de cadrele didactice UVT.

Universitatea de Vest din Timișoara este mereu receptivă la sugestiile primite atât de la elevi, cât și de la studenți. Pentru că ne dorim să îmbunătățim permanent oportunitățile pe care le oferim acestora, ca urmare a feedbackului primit din partea elevilor care au participat la pregătirea pentru bacalaureat și din dorința de a ne plia pe nevoile lor, începând din data de 30 ianuarie 2021, UVT va organiza săptămânal două module de pregătire la disciplina Matematică, în fiecare sâmbătă, unul de nivel M1 (specific profilului matematică-informatică) și altul de nivel M2 (specific profilului științe ale naturii), organizate în paralel, cu începere de la ora 10:45.

Programul de pregătire pentru disciplina Matematică, nivel M1 rămâne neschimbat, iar cel de pregătire pe tematici pentru disciplina Matematică, nivel M2 poate fi consultat AICI.

Pe lângă pregătirea pentru examenul de bacalaureat, Universitatea de Vest din Timișoara, prin Centrul de Consiliere și Orientare în Carieră (CCOC-UVT), vine în sprijinul elevilor și cu o serie de webinare de dezvoltare personală, menite să contribuie la formarea acestora în mod complementar. Primul webinar din această serie a avut loc în luna decembrie și a abordat tema autocunoașterii, iar următorul va avea loc joi, 28 ianuarie 2021, având ca temă „Stima de sine și încrederea personală”. Următoarele webinare CCOC-UVT pentru elevi vor pune în discuție subiecte precum „Preferințele personale și dezvoltarea carierei” sau „Cum ne influențează convingerile personale în procesul de luare a deciziilor?”.

Înscrierea la webinar se realizează prin completarea ACESTUI FORMULAR, iar mai multe detalii sunt disponibile AICI

De asemenea, foarte curând UVT va lansa și o serie de concursuri destinate elevilor, în toate domeniile de studii ale universității, menite să compenseze lipsa desfășurării olimpiadelor școlare din acest an.

Toate aceste evenimente pentru elevi sunt promovate cu sprijinul Consiliului Național al Elevilor și Consiliului Județean al Elevilor Timiș.