Vernisaj – Reimaginarea Fântânii „Punctele Cardinale” ca insulă de biodiversitate

2 iunie 2022, ora 13:15

GRĂDINA URBANĂ UVT

Proiectul creativ Reimaginarea Fântânii „Punctele Cardinale” ca insulă de biodiversitate a debutat cu o lună în urmă, pe baza unei provocări primite din partea Aquatim. Proiectul creativ se desfășoară în cadrul lucrărilor UVT Digital & Green Living Lab, coordonat de Dr. Alexandra PETCU. Prin abordarea colaborativă de inovare deschisă, 8 echipe multidisciplinare formate din studenți de la Facultatea de Arte și Design (coord. de lect. univ. dr. Sergiu ZEGREAN și conf. univ. dr. Diana ANDREESCU), Facultatea de Chimie, Biologie, Geografie (lect. univ. dr. Adrian SINITEAN) și Facultatea de Sociologie și Psihologie (conf. univ. dr. Irina MACSINGA, asist. cerc. drd. Patricia ALBULESCU) au propus câte un concept de „Reimaginare a fântânii ca insulă de biodiversitate”. Fiecare concept include aspecte de design, floră specifică (prevenire a poluării, curățare aer și apă, funcție estetică), respectiv storytelling adecvat la percepția cetățenilor cu privire la spațiu.
Cetățenii municipiului Timișoara sunt invitați să voteze propunerea preferat prin accesarea unui formular care va fi făcut public odată cu vernisajul expoziției.

ï Organizator: conf. univ. dr. Diana Andreescu, UVT, Facultatea de Arte și Design
ï Partener : Aquatim SA
ï Durată estimată eveniment : 60 minute
ï #redesign #green #sustenabil #drumul apei #mediu