Vizita lectorului francez din UVT la Arad

În cadrul misiunii sale ca lector francez la Universitatea de Vest din Timișoara, Facultatea de Litere, Istorie și Filosofie, Colectivul de limbi romanice, doamna Laetitia Rey, însoțită de Lect. univ. dr. Ioana Marcu, a avut bucuria de a se întâlni, cu ocazia Zilei Internaționale a profesorilor de limbă franceză, cu colegi și elevi de la Colegiul Național „Preparandia Dimitrie-Țichindeal” și Colegiul Național „Moise Nicoară” din Arad. Într-un cadru relaxa(n)t și convivial, lectorul francez Laetitia Rey a desfășurat activități cu elevii, aceștia fiind provocați la dialog și interacțiune. De asemenea, în cadrul acestor întâlniri a fost subliniată și importanța studierii limbii franceze, rolul acesteia în parcursul academic și în cariera profesională. La această activitate, reprezentantele colegilor din învățământul preuniversitar au fost prof. Claudia Dragoș și prof. Filip Adriana cărora le mulțumim pentru primire și colaborare.