Webinar CCOC pentru studenți – Cyberbullying – mai mult decât niște simple cuvinte pe un ecran

Probabil pentru cei mai mulți dintre noi contextul ultimului an a condus la creșterea numărului de ore petrecut online. Ei bine, pe lângă potențiala epuizare psihică cauzată de focalizarea atenției în cea mai mare parte a timpului doar pe un ecran de aproximativ 13-15 inch, uneori chiar mai mult de 8 ore pe zi, consumul emoțional și o stare de spirit proastă pot fi cauzate inclusiv de mesajele primite de la diferiți oameni.

Mediul online, cel care a devenit în contextul pandemic aproape singura cale prin care să ne conectăm cu ceilalți, poate deveni un mediu ostil, cu un impact major asupra stării noastre de bine. Astfel, echipa Centrului de Consiliere și Orientare în Carieră din Universitatea de Vest din Timișoara (CCOC-UVT) vă invită la un nou webinar, ce va aborda tema Cyberbullying – mai mult decât niște simple cuvinte pe un ecran.

În cadrul acestui webinar vom înțelege împreună faptul că:

• fenomenul de cyberbullying (hărțuirea online) este prezent nu doar în rândul adolescenților, ci și în cel al adulților;
  • există mai multe forme de manifestare al acestui tip de hărțuire;
  • cyberbullyingului poate avea diverse consecințe negative, uneori fără a fi conștienți de ele;
  • există strategii pe care le poți folosi pentru a nu deveni o victimă;
  • dacă treceți sau ați trecut printr-o astfel de experiență, puteți urma o serie de pași pentru a face față situației.

Astfel, indiferent dacă cyberbullyingul reprezintă o problemă personală sau doar conștientizați gravitatea situației și amploarea pe care o ia acest fenomen, vă invităm să participați alături de noi, marți, 27 aprilie 2021, începând cu ora 14:40, la acest webinar în care vom afla cum să identificăm și să combatem aceste practici.Înscrierea pentru a participa se poate realiza prin completarea ACESTUI FORMULAR.