Workshop cu ALUMNI

Pe parcursul anilor de facultate, unele dintre cele mai frumoase lecții de viață predate studenților sunt cele care vin din partea absolvenților. Menținem legătura cu aceștia pentru că știm că în sufletul lor nu și-au dorit să termine așa de repede facultatea și pentru că știm că poate fi și ușor după ce absolvă dar de cele mai multe ori poate fi greu.

Sandra David, absolventă a specializării Arte Decorative din cadrul Departamentului de Design și Arte Aplicate, Facultatea de Arte și Design, a inițiat două zile de workshop pentru studenții interesați de perspectivele post-facultate. Acest demers a fost propus de ea în calitate de reprezentant al companiei Predict Edumedia, care a mediatizat proiectul MORE – o inițiativă axată pe furnizarea unei educații eficiente în mediul online. Mai mult, a sugerat o colaborare mai strânsă între compania pe care o reprezintă și Facultatea de Arte și Design.

În perioada 3-6 noiembrie 2023, Sandra a facilitat comunicarea cu colegii mai tineri, abordând teme precum “Promovarea spiritului antreprenorial” și “Elemente introductive în Design Grafic – platforma Canva”. Evenimentul a avut loc în Galeria Mansardă a Facultății de Arte și Design, UVT.

Datorită deschiderii și implicării absolventei, atmosfera a fost una familială. Sandra a demonstrat empatie și o abordare comunicativă eficientă. Studenții au răspuns pozitiv provocărilor întâmpinate în cadrul workshopurilor și au oferit feedback constructiv.

Sandra David, absolventa specializării Arte Decorative, nu doar că a oferit cu bucurie și dedicare workshop-uri studenților interesați, dar și-a exprimat dorința sinceră de a menține o legătură semnificativă cu alma mater, Facultatea de Arte și Design.

Având acum un rol important în cadrul companiei Predict Edumedia, Sandra a găsit modalități inovatoare de a conecta domeniul său de activitate cu experiența dobândită în timpul studiilor. Ea a subliniat importanța menținerii unui dialog constant între lumea academică și cea profesională.

Sandra a evidențiat că prin intermediul proiectului MORE, dar și prin alte inițiative, există posibilitatea de a crea punți solide între studenți și mediul de afaceri. Prin colaborarea intensificată cu Facultatea de Arte și Design, aceasta își propune să faciliteze stagii de practică, conferințe și alte oportunități care să permită studenților să își aplice cunoștințele în contextul real al industriei.

Dorința sa de a menține o legătură strânsă între actualul său loc de muncă și facultate demonstrează angajamentul său pentru dezvoltarea continuă a comunității academice și implicarea activă în pregătirea viitoarelor generații de profesioniști în domeniul artelor și designului.

Conf. univ. dr. Valentina Ștefănescu