Workshop – serigrafie – arte textile

27 octombrie 2023, 10.30-13.00

Facultatea de Arte și Design, Mansardă

Artele textile, prin generozitatea tehnicilor ce le are în portofoliu, au capacitatea de a aduce culoarea, textura și forma în viața noastră. Propunerea unui workshop textil pentru copiii clasei a șaptea a Liceului Waldorf Timișoara, a fost o alegere practică, cu ajutorul căreia am reușit să punem în evidență atât latura practică dar și cea estetică a artelor decorative. Ambivalența acestor arte este binevenită pentru educația și viziunea de ansamblu asupra aspectelor vieții cotidiene vizualizate prin prisma estetică.

Acest moment demonstrativ a adus culoarea în prim plan și modalitățile practice prin care lucrurile de serie se pot transforma și pot deveni obiecte unice.

Descrierea zilei este concentrată în cuvântul satisfacție pentru că a fost o zi în care copiii au testat o tehnică nouă, au creat un mic desen pe care l-au transpus în material, au împărțit idei, s-au descoperit pe ei înșiși dar și pe colegii lor și a fost foarte important că au înțeles care sunt cerințele pentru a realiza un lucru palpabil.

Conf. univ. dr. Valentina Ștefănescu