WUT, honored to promote Romania at EXPO 2020 Dubai

EXPO 2020 Dubai is a large-scale event and a good opportunity for WUT to contribute to the promotion of Timisoara from a cultural perspective, especially since in 2023 our city will be the European Capital of Culture. Thus, WUT participates in the promotion stand of Romania, organized by the Ministry of Foreign Affairs within EXPO 2020 Dubai, which takes place between October 1st, 2021 – March 31st, 2022, with the participation of 25 million visitors and over 190 official participants. Our institution is represented by a group of students from the Faculty of Music and Theater.

Read more: https://uvt.ro/ro/blog/uvt-onorata-sa-promoveze-romania-la-expo-2020-dubai/