Zero waste – managementul eficient al deșeurilor

Studenții de la programele de studii ale departamentului Biologie-Chimie au participat în 29.03.2022 la un workshop cu tema Zero waste – managementul eficient al deșeurilor, eveniment organizat ca sustenabilitate a proiectului RoRS337, Rețea România Serbia pentru evaluarea și diseminarea impactului activităților de extracție a cuprului asupra calității apei în zona transfrontalieră (RoS-NET2).

În cadrul workshop-ului, cei 30 studenți participanți au propus si dezbătut, împreună cu cadrele didactice, soluții care pot fi aplicate de fiecare persoană acasă și la școală/locul de muncă, cu scopul de a contribui la conservarea resurselor naturale printr-un consum responsabil, eliminarea risipei, eliminarea apelării la produse de unică folosință, reutilizarea responsabilă a produselor, reducerea cantității de deșeuri produse și colectarea selectivă a acestora. Conștientizând faptul că producătorii și marile magazine se adaptează comportamentului cumpărătorilor, s-a subliniat în cadrul dezbaterilor că există o supra-ambalare a produselor și că este necesar să ne orientam spre a cumpăra produse cât mai puțin ambalate pentru a determina producătorii și/sau vânzătorii să renunțe la ambalarea excesivă a produselor. Nu în ultimul rând, s-a evidențiat necesitatea unor politici de responsabilizare atât a producătorilor cât și a consumatorilor și a unor programe de achiziții ecologice, astfel încât să regăsim mai puține toxine în mediu și să putem duce cu toții o viață mai sănătoasă.