Zi dedicată sustenabilității la UVT, alături de Ambasada Suediei la București și Guerrilla Verde

Universitatea de Vest din Timișoara, în parteneriat cu Ambasada Suediei la București și Guerrilla Verde, organizează o serie de evenimente dedicate sustenabilității și bunelor practici suedeze, în cadrul Timișoara Ideas Fest, un proiect de anvergură dedicat ideilor și oamenilor care inspiră comunități.

Vineri, 14 octombrie 2022, a fost o zi dedicată importanței protejării mediului sub tematica „Conexiuni, intersecții, perspective: modelul suedez în sustenabilitate”. La evenimente a fost prezentă ES Therese Hyden, ambasadoarea Suediei în România, participanții fiind invitați să dezbată idei provocatoare și să propună soluții pentru un oraș cât mai sustenabil, cu evenimente culturale green.

Rectorul Universității de Vest din Timișoara, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea, a declarat: „Este necesar ca sustenabilitatea să devină un pilon în dezvoltarea orașului, atât din punct de vedere cultural, cât și socio-economic. De aceea, Universitatea de Vest din Timișoara își propune să aducă în spațiul public modele de bune practici și invitați aparte.

„Conexiuni, intersecții, perspective: modelul suedez în sustenabilitate” face parte din Programul Cultural „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii”, teritoriul Oameni, stația Reflecții, este finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, cofinanțat de Consiliul Județean Timiș.