„Ziua Mondială a Apei”, celebrată în colaborare în mediul universitar al Timișoarei: Studenți ai Departamentului de Geografie de la FCBG-UVT, prezenți la Universitatea Politehnica din Timișoara

În data de 21 martie 2023, Departamentul de Hidrotehnică din cadrul Universității Politehnica din Timișoara în colaborare cu Departamentul de Geografie al Universității de Vest din Timișoara și Universitatea de Agronomie au organizat un workshop tematic dedicat Zilei Mondiale a Apei.

Evenimentul a fost organizat în vederea celebrării acestei resurse vitale pentru comunitățile umane și a fost structurat în două secțiuni: una de popularizare în rândul studenților a importanței apei și una de prezentare a problemelor puse la nivel mondial în contextul resurselor de apă. Aceste aspecte au fost prezentate de către studenți sub forma unor comunicări tematice.

Din partea Departamentului  de Geografie au participat Lect. Dr. Andreea Dunca și Lect. Dr. Ioan Sebastian Jucu. Studenții geografi din anul I de la Departamentul de Geografie al FCBG-UVT, care studiază disciplina Hidrologie au prezentat o interesantă comunicare cu caracter științific, fiind coordonați cu succes de către Lect. Dr. Andreea Dunca.