Ziua Mondială a Poeziei. Lectură multilingvă de poezie

Ziua Mondială a Poeziei, celebrată în fiecare an la 21 martie, a fost adusă în atenția publicului iubitor de poezie de către Catedra de Limba și literatura italiană a Facultății de Litere, Istorie și Teologie, printr-un eveniment intitulat „Lectură multilingvă de poezieˮ, organizat în colaborare cu Biblioteca Centrală Universitară „Eugen Todoran”.

Ana-Maria Dumitru-Aștilean, Lucian Stanciu,  Alexia Lascu, Jason Raicov, Roberta Mecia, Raluca Ardeuan, Rebecca Ioana Pascu, Alexandru Zamfirache, Ana Boengiu, Oana Popa, Ioana Sîrbu, Roberta Mecia, Mălina Aron, Julia Plugaru, studenți în cadrul specializării de italiană, de la programele de studiu de licență și masterat, au citit poezii din creația autorilor Nichita Stănescu, Lucian Blaga, Traian Dorz, Salvatore Quasimodo, Eugenio Montale, Alda Merini, Antonia Pozzi, Charles Baudelaire, Edgar Allan Poe, Pier Paolo Pasolini, Primo Levi. Limbile în care s-au citit poeziile au fost româna, italiana, franceza, spaniola.

Coordonatoarele evenimentului au fost lect. dr. Mirela Boncea și asist. dr. Afrodita Cionchin, iar parteneri implicați în eveniment au fost Centrul de Studii Romanice din Timișoara (CSRT), Asociația Comitato „Dante Alighieri”, Revista „Orizonturi Culturale Italo-Române”.

Persoană responsabilă

Mirela Boncea