Deschiderea anului universitar la UVT

- Comunicat de presă -

Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) și-a deschis astăzi porțile pentru  noul an universitar 2022-2023, printr-o festivitate specială, organizată în Aula Magna „Ioan Curea” a UVT, la care au participat invitați de seamă, alături de studenții, familiile și apropiații lor, dar și de universitarii, cercetătorii și personalitățile din comunitate, invitate ale UVT. Deschiderea anului universitar la UVT a fost o sărbătoare emoționantă care a marcat debutul activităților academice din noul an universitar. Programul evenimentului a cuprins mesajul conducerii instituției, prin Rectorul UVT, prof.univ.dr. Marilen Gabriel Pirtea, mesajul Excelenței Sale, domnul Carlos Moedas, primar al Lisabonei, care a devenit tot astăzi Doctor Honoris Causa al UVT, urmate de mesajul domnului Dominic Fritz, primar al Timișoarei, și al domnului Mihai Ritivoiu, prefect al județului Timiș.

În mesajul adresat participanților, Rectorul UVT, prof.univ.dr. Marilen Gabriel Pirtea a subliniat importanța acestei zile cu o valoare simbolică aparte:

Suntem bucuroși și onorați de participarea la această deschidere de an universitar a domnului Carlos Moedas, primar al Lisabonei, care este de astăzi membru onorific al comunității academice a UVT, prin acceptarea titlului de Doctor Honoris Causa UVT.

Vă voi împărtăși câteva gânduri despre această primă zi a anului universitar 2022-2023, care subliniază cât este de important să adaptăm astăzi educația la nevoile României de mâine. Să reținem, se spune că „Educația este pașaportul către viitor, pentru că ziua de mâine aparține celor care se pregătesc azi”.

Cum ne pregătim pentru viitor? Iată, într-o lume extrem de instabilă, în care contextele socio-politice se schimbă de la o zi la alta, noi credem cu tărie în importanța menținerii și consolidării legăturilor internaționale, care facilitează formarea unor absolvenți pregătiți pentru lumea viitorului. UVT este astăzi o universitate europeană, parte a alianței europene UNITA, prin care sunt create aceleași oportunități, pentru studenții noștri, cu cele de care beneficiază și studenții din alte țări UE.

Orașele universitare sunt într-o puternică simbioză cu universitățile pe care le găzduiesc. Prin dezvoltarea economică orașele cresc, iar universitățile beneficiază de această creștere și se dezvoltă și ele. Un oraș prietenos cu tinerii, așa cum devine Timișoara, cu politici orientate către viitor, crește și atractivitatea universităților. Dar relația este și în sens invers: universitățile contribuie la dezvoltarea și stabilitatea orașelor, a comunităților, așa cum UVT o arată, tot mai mult, de la an la an.

În plus, programele noastre culturale, în contextul anului 2023, când Timișoara va derula programul Capitalei Europene a Culturii, ne pun în valoare în plan european, mai mult decât oricând. În acest an universitar, studenții UVT vor participa la evenimente pline de efervescență culturală, științifică, vor afla idei inovative, un mare salt evolutiv.

Vă doresc un an universitar plin de inspirație și satisfacții!”

Noul membru onorific al comunității academice a UVT, Excelența Sa, domnul Carlos Moedas este o personalitate politică și academică de talie internațională, fost comisar european pentru Cercetare, Știință și Inovare, membru al Academiei Portugheze de Ingineri, primar al orașului Lisabona din 2021. Într-o festivitate academică specială, organizată astăzi, chiar înaintea ceremoniei de deschidere a anului universitar la UVT, domnului Carlos Moedas i-a fost acordat titlul de Doctor Honoris Causa al UVT.

În cadrul intervenției domniei sale, Domnul Carlos Moedas a transmis: „Sunt un om obișnuit, născut într-o mica localitate portugheză, părinții mei nu au avut posibilitatea de a plăti taxe pentru școli scumpe, am făcut școala la fel ca mulți alți portughezi. Sunt un exemplu concret care demonstrează ca mobilitatea socială este reală în Portugalia și în Europa. Sunt fericit pentru că am reușit sa propun și sa susțin cel mai amplu program european de finanțare a cercetării, de 80 de miliarde euro, pentru 6 ani, ca ministru al Cercetării în Comisia Europeană, programul Orizont Europa, care a și crescut în implementare până la 100 de miliarde euro. Cercetarea și inovarea sunt viitorul Europei Unite, așa ne vom spune povestea mai departe. Știința este cea mai bună cale pentru libertate. Iar aici, la Timișoara, libertatea este cea mai de preț valoare, mai mult decât oriunde în Europa, în orașul în care a început Revoluția din decembrie 1989. Investiția în Știința este inegalabilă și este o condiție a libertății, în Timișoara și peste tot în Europa”.

Sărbătoarea UVT a fost îmbogățită printr-un program muzical oferit de studenții Facultății de Muzică și Teatru, dar și de evoluțiile surprinzătoare din coregrafia statuilor vivante, care au adăugat culori speciale cadrului de festivitate. La finalul evenimentului s-au reverberat armoniile muzicii și a Imnului UVT, care au multiplicat emoțiile „bobocilor” de anul întâi, a colegilor lor mai mari, a întregii comunități universitare din UVT.

Alăturăm și câteva imagini reprezentative, din cadrul ceremoniei de deschidere a anului universitar și din cadrul festivității de acordare a titlului de Doctor Honoris Causa UVT.