Echipa Facultății de Drept din cadrul UVT a câștigat premiul pentru cele mai bune pledoarii orale pentru reclamanți, în cadrul prestigiosului concurs „TELDERS International Law Moot Court Competition” (7-12 iunie 2021)

- Comunicat de presă -

În perioada 7 – 12 iunie 2021 s-a desfășurat, în format virtual, runda internațională a Telders International Law Moot Court Competition, cel mai prestigios concurs studențesc din Europa pe teme de drept internațional public, organizat de către Universitatea Leiden (Olanda). În etapa internațională au concurat 32 de echipe, printre care și cea a Facultății de Drept din cadrul Universității de Vest din Timișoara.

Competiția a constat într-o simulare a procedurilor în fața Curții Internaționale de Justiție, în care echipele participante au prezentat argumentele părților într-o speță vizând imunitățile de jurisdicție, protecția mediului și protecția investițiilor străine.

Rectorul UVT, Prof. Univ. Dr. Marilen Gabriel Pirtea: „Ca de obicei, participările echipei studențești de la Facultatea de Drept a UVT în cadrul concursurilor internaționale pe teme ale științelor juridice aplicate aduc rezultate semnificative pentru studenți, mentori și pentru instituție în ansamblu. Îi felicit pe competitorii care au reprezentat UVT în concursul organizat de Universitatea Leiden (Olanda).

Echipa Facultății de Drept din Timișoara, compusă din studenții Sara Onofrei, Daniel Sporea, Tania Velcsov (anul II) și Mihai Șevciuc (anul III), a obținut locul I în clasamentul pledoariilor orale pentru reclamanți (Best Oral Argumentation on behalf of the Applicant) și locul VI în clasamentul consolidat al reclamanților.

Pregătirea echipei Facultății de Drept din Timișoara a fost coordonată de doamna lect.univ.dr. Sorina Doroga și domnișoara drd. Alexandra Burdulea.

Prof.univ.dr. Lucian Bercea

Decanul Facultății de Drept a Universității de Vest din Timișoara