Rolul priorităților de inovare în regiunea Vest, în contextul laboratoarelor vii și al inovării deschise, pentru dezvoltarea sustenabilă a comunităților

- Invitație de presă -

Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) s-a afirmat ca facilitator al ecosistemului de inovare și antreprenoriat, ce abordează interdisciplinar teme concrete de cercetare-inovare prin care se oferă soluții provocărilor din mediul socio-economic regional, național și european.

Cu o atenție aparte asupra proceselor de inovare deschisă, UVT a consolidat în urmă cu trei ani primul laborator viu găzduit de o universitate din România, devenind membru efectiv al Rețelei Europene a Laboratoarelor Vii (European Network of Living Labs) – ENoLL; prin abordarea sa complexă, UVT Digital & Green Living Lab integrează toate cele trei planuri ale laboratoarelor vii: la nivel macro, prin guvernanță participativă, la nivel meso, prin programe colaborative cu parteneri din administrația publică, mediul privat și societatea civilă, respectiv la nivel micro, prin proiecte care oferă răspunsuri concrete la provocări primite de la parteneri.

Inițiativele UVT în domeniul transformării digitale și tranziției verzi, pentru creșterea calității vieții, au primit recunoaștere și apreciere în numeroase rânduri, ceea ce a adus UVT, și implicit Timișoara, în atenția Rețelei Europene a Laboratoarelor Vii, ca gazdă pentru viitoarea conferință cu impact sustenabil „Open Living Lab Days”.

Delegația ENoLL va fi prezentă la Timișoara în perioada 4-5 aprilie 2024, pentru a agrea cu Universitatea de Vest din Timișoara și partenerii săi strategici agenda conferinței pe care o vom găzdui în perioada 25-27 septembrie 2024.

Avem onoarea de vă invita să participați joi, 4 aprilie, începând de la ora 14, la Sala Senatului UVT (A01, V.Pârvan nr.4), la conferința de presă care va evidenția rolul priorităților de inovare în regiunea Vest în contextul laboratoarelor vii și al inovării deschise pentru dezvoltarea sustenabilă a comunităților.

La eveniment vor participa:

• conf. univ. dr. Mădălin Bunoiu, prorector al Universității de Vest din Timișoara,
  • Martina Desole, Director Rețeaua Europeană a Laboratoarelor Vii,
  • prof. univ. dr. Florin Alin Sava, director al Școlii Doctorale a Universității de Vest din Timișoara,
  • dr. Alexandra Petcu, director al Centrului de Inovare și Transfer Tehnologic al Universității de Vest din Timișoara,
  • conf. univ. dr. Andrei Pelin, director al Director Departamentului pentru Relația cu Mediul Socio-Economic al UVT.

Rețeaua Europeană a Laboratoarelor Vii (ENoLL) este o asociație internațională, non-profit și independentă, a laboratoarelor vii certificate. Laboratoarele vii sunt medii reale de testare și experimentare care promovează co-crearea și inovația deschisă între principalii actori ai modelului Quadruple Helix, și anume: societate civilă, administrație publică, mediul academic și mediul privat. ENoLL facilitează crearea cadrului de politici publice pentru inovare cu impact sustenabil, prin schimbul de cunoștințe, acțiunile comune și parteneriatele între cei peste 480 de membri certificați de-a lungul timpului în Europa și la nivel global.

Vă așteptăm!