EȘTI AICI:
România, pe podium la Olimpiada Internațională de Chimie 2026. Din echipa de antrenori ai lotului face parte Vlad Chiriac, director al Departamentului de Chimie al Universității de Vest din Timișoara

România, pe podium la Olimpiada Internațională de Chimie 2026. Din echipa de antrenori ai lotului face parte Vlad Chiriac, director al Departamentului de Chimie al Universității de Vest din Timișoara

- Comunicat de presă -

Lotului României a participat, între 10 – 19 iulie 2026, la cea de-a 58-a ediție a Olimpiadei Internaționale de Chimie (IChO 2026), desfășurată la Tashkent, în Republica Uzbekistan. Elevii români s-au întors de la acest concurs internațional cu patru medalii, dintre care una de aur, alături de două medalii de argint și una de bronz.

Olimpiada Internațională de Chimie (International Chemistry Olympiad) 2026, cea mai prestigioasă competiție internațională de chimie destinată elevilor de liceu. Din echipa de antrenori ai lotului face parte și conf. univ. dr. Vlad Chiriac, director al Departamentului de Chimie din cadrul Facultății de Chimie, Bologie și Georgrafie a Universității de Vest din Timișoara, alături de cadre didactice din învățământul universitar și preuniversitar.

De-a lungul a aproape șase decenii de tradiție, IChO s-a impus în plan internațional. După a debutat cu delegații din trei țări, la prima ediție, IChO reunește acum peste 350 de studenți din peste 90 de țări. De-a lungul acestei evoluții, olimpiada a prezentat istoria chimiei, a încurajat creativitatea în chimie și a cultivat prietenii care depășesc granițele.

Cele patru medalii obținute de elevii români:

  • Medalie de aur: nume …, de la Liceul nume …;
  • Medalii de argint: nume …, de la Liceul nume …;
  • Medalie de bronz: nume …, de la Liceul nume ….

Pentru Departamentul de Chimie din Facultatea de Chimie, Bologie și Georgrafie a UVT, participarea conf. univ. dr. Vlad Chiriac, director al Departamentului de Chimie, în echipa de antrenori ai lotului de olimpici români, reconfirmă valoarea contribuției comunității academice timișorene la acest parcurs de vârf al domeniului educației în domeniul chimiei.

„Participarea conf. univ. dr. Vlad Chiriac în echipa de antrenori ai lotului român de elevi olimpici internaționali la chimie este o confirmare a contribuției pe care UVT o aduce la pregărirea lotului de elevi olimpici, prin directorul departamentului de profil. Medaliile obținute la IChO 2026 vin să confirme valoarea lotului român și buna pregătire asigurată de antrenori. Felicitări elevilor și antrenorilor lor!” – declară rectorul UVT, prof.univ.dr. Marilen Gabriel Pirtea.

IChO celebrează realizările individuale mai degrabă decât scorurile echipei, medaliile și distincțiile fiind acordate pentru a recunoaște performanțele remarcabile și a încuraja colaborarea științifică internațională. Elevi excepționali concurează în fiecare an la edițiile IChO atât la examene teoretice, cât și practice, demonstrând o bună cunoaștere a domeniului chimiei prin sesiuni riguroase, cu durata de cinci ore, în care le sunt testate cunoștințele, abilitățile de rezolvare a problemelor și abilitățile de laborator.

Felicitări pentru toți componenții lotului României, participanți la IChO 2026!