Universitatea de Vest din Timișoara se clasează între primele trei universități din România, în ediția 2022 a QS World University Rankings

Ediția 2022 a QS World University Rankings confirmă prezența UVT în rândul celor mai prestigioase universități din România și de la nivel mondial prin clasificarea în top 1001-1200 la nivel internațional în condițiile în care în top au fost cuprinse 1300 de universități. Universitatea de Vest din Timișoara, Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca și Universitatea București sunt universitățile care conduc plutonul de universități românești incluse în ediția 2022 a QS World University Ranking, fiind clasate în top 1001-1200 la nivel mondial. Alte opt universități românești sunt incluse în top pe pozițiile 1201-1300.

În ediția din 2022 a QS World University Rankings se regăsesc următoarele 11 universități din România: Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, Universitatea de Vest din Timișoara, Universitatea din București, Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu, Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava, Universitatea Tehnică Cluj-Napoca, Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași, Universitatea Transilvania din Brașov, Universitatea Politehnică din București, Universitatea Politehnica Timișoara. De remarcat că dintre cele 11 universități românești incluse în acest clasament, 4 sunt membre ale Consorțiului Universitaria.

Metodologia utilizată în demersul de ierarhizare a universităților este specifică tuturor proceselor derulate de QS și include următorii indictori de performanță: reputaţie academică – 40%, reputaţia în rândul angajatorilor – 10%, raport studenţi/facultate – 20%, raport citări/lucrări – 20%, cadre didactice din străinătate – 5%, studenţi din străinătate – 5%.

Rectorul UVT, prof.univ.dr. Marilen Gabriel Pirtea: „Reputația academică, buna inserție a absolvenților, dar și relevanța cercetării științifice, propulsează Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) pe podiumul primelor trei universități românești, în ediția 2022 a QS World University Rankings. Acest rezultat se înscrie în tendința de vizibilizare accentuată a universităților de excelență din România, un rezultat de parcurs care confirmă consacrarea UVT drept cea mai importantă și premiată universitate comprehensivă din vestul țării”.

Mai multe detalii pot fi regăsite la adresa: https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2022