Vernisajul expoziției „Genealogia realităților subiective”, organizată de UVT la Parlamentul European

- Comunicat de presă -

Într-o atmosferă plină de emoții, oferite întotdeauna cu prilejul întâlnirilor cu tinerii artiști și cu prietenii artelor, Universitatea de Vest din Timișoara, prin Facultatea de Arte și Design, a organizat la începutul acestei săptămâni vernisajul expoziției „Genealogia realităților subiective”, în spațiul generos din cadrul Parlamentului European.

La vernisajul expoziției, amplasată în zona Spinelli 3D Distribution Area a Parlamentului European, la Buxelles, au participat rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea, prorectorul UVT responsabil cu strategia academică și relația cu studenții, Octavian Mădălin Bunoiu, decanul Facultății de Arte și Design (FAD) din UVT, Camil Măihăescu, doamna Maria Orosan-Telea, curatoarea expoziției, alături de mai mulți coordonatori de programe și studenți masteranzi ai FAD, ale căror lucrări sunt prezente pe simezele spațiului expozițional, dar și un public aparte, format din parlamentari europeni, diplomați și alți iubitori ai artelor.

Expoziția cuprinde o selecție de lucrări realizate de absolvenți ai programelor de master ale Facultății de Arte și Design (FAD) din cadrul Universității de Vest din Timișoara, ilustrând potențialul multiplu al limbajului vizual – de a vorbi despre realitate și de a crea noi realități. Evenimentul se înscrie într-o serie de evenimente culturale organizate la Bruxelles, pe care UVT le-a inițiat în ultimii trei ani și care au debutat prin Expoziția de fotografii „30”, deschisă în decembrie 2019, evocând momente importante ale Revoluției Române.

În cadrul vernisajului, rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea, a subliniat: „Seria de evenimente culturale „La UVT, Cultura este Capitală!” continuă la Parlamentul European din Bruxelles. Pentru că prețuim valorile umaniste și talentele artistice ale masteranzilor Facultății de Arte și Design, am găsit ca deosebit de oportună prezența operelor create de aceștia în spațiul primei instituții reprezentative pentru democrația Uniunii Europene. Îi invităm pe toți iubitorii artelor să viziteze acest fragment din galeria artelor vizuale românești, oglindit acum în plan european la inițiativa Universității de Vest din Timișoara.