Workshop demonstrativ în noua versiune a Planetariului UVT

Primul planetariu înființat în România, cel de la Universitatea de Vest din Timișoara, a trecut printr-o etapă de modernizare și dotare cu echipamente de generație nouă. Intrat în rețeaua internațională a planetariilor în 2023, Planetariul UVT a fost instalat în urmă cu aproape șaizeci de ani de profesorul și rectorul Ioan Curea.

Cu ocazia inaugurării noilor funcționalități instalate după etapa de modernizare și dotare cu echipamente, avem deosebita plăcere de a invita să participați la un workshop demonstrativ, organizat pentru jurnaliștii timișoreni, miercuri, 10 aprilie 2024, începând de la ora 12 (sediul principal UVT, str. V.Pârvan nr. 4, facultatea de Fizică, etaj 2). Întâlnirea va debuta cu o demonstrație de proiecție în Planetariu, cu oportunități de imagine pentru presă, iar în partea a doua vor urma declarații de presă ce vor fi oferite de reprezentanții universității și ai facultății de profil.

Vă așteptăm!