Profesor universitar emerit IOAN A. RUS

Download 19 1

Doctor Honoris Causa Scientiarium

Născut în 1936, domnul Ioan Rus studiază la școala general din satul natal (Ianoșda), apoi la Liceul Emanuil Gojdu din Oradea, unde își descoperă pasiunea pentru științele exacte și ia decizia de a-și urma calea spre cunoaștere în matematică la Facultatea de Matematică din ClujNapoca. La scurt timp după absolvirea studiilor universitare (în 1960), domnul Ioan Rus își efectuează studiile doctorale sub conducerea științifică a domnului professor D.V.Ionescu, beneficiind și de o perioadă de studiu și documentare la Universitatea din Lund, Suedia.