Activități de monitorizare și cercetare în cadrul unui nou proiect de sustenabilitate

Proiectul Rețeaua România-Serbia pentru evaluarea și diseminarea impactului activităților de exploatare a cuprului asupra calității apei în zona transfrontalieră este un proiect care a fost implementat la Universitatea de Vest în perioada august 2019 – septembrie 2021. Activitățile de monitorizare, cercetare și informare continuă în etapa de sustenabilitate a proiectului, pentru fiecare sezon.

Cea de-a doua campanie de colectare de probe (campania de vară), pentru sustenabilitatea proiectului, a avut loc în 29.08.2022 în zona minieră Moldova Nouă. Membrii echipei de cercetare a Universității de Vest Timișoara, Facultatea de Chimie, Biologie, Geografie și Laboratoarele de Cercetări Avansate de Mediu au colectat probe de sol, sediment și apă din locațiile de prelevare monitorizate în perioada de implementare a proiectului. Au fost măsurați, in situ, parametrii fizico-chimici cum sunt temperatura, pH-ul, turbiditatea, conductivitatea și cantitatea de oxigen dizolvat în apă. Probele au fost colectate cu scopul de a fi analizate ulterior în laborator, din punct de vedere chimic, ecotoxicologic, microbiologic și pentru teste de remediere.

Membrii echipei de cercetare a Universității de Vest Timișoara au discutat cu locuitorii din zona Moldova Nouă și i-au informat despre calitatea apei din zonă, care va fi monitorizată în cadrul proiectului, timp de 5 ani de zile.

Pentru mai multe informații, poate fi accesat site-ul proiectului https://www.elearning- chemistry.ro/rosnet2/ .