Alexandru Tomescu și Sînziana Mircea deschid seria Concertelor “Remember Enescu” la Milano

Violonistul Alexandru Tomescu și pianista Sînziana Mircea deschid seria Concertelor “Remember Enescu” la nivel internațional, susținând primul concert, pe 9 octombrie 2023, la Milano / Italia, în renumita Sală FAI.

Seria de concerte se lansează cu o primă reprezentație artistică, un concert care va avea loc în renumita Sală Rotonda Del Pellegrini, susținut de violonistul Alexandru Tomescu și pianista Sînziana Mircea. Programul va conține lucrări de Jules Massenet, Fritz Kreisler, Niccolo Paganini, George Enescu și concertul pentru vioară și pian al compozitorului contemporan, Călin Humă.

Profesor univ. dr. Violeta Popescu – Director al Centrului Cultural Italo – Român de la Milano va deschide seara, la ora 18:30 (ora Italiei) cu un workshop având ca temă „Personalități artistice române reprezentative în Italia și în lume, în anul Dimitrie Cantemir”.

Mă bucură foarte mult faptul că proiectul Concursul Internațional „Remember Enescu” continuă cu cu această serie de concerte la nivel internațional, proiect dezvoltat de Fundația Culturală “Remember Enescu”, pentru că este o foarte bună ocazie de a promova atât muzica marelui muzician român, George Enescu, cât și valorile patrimoniului național și, nu în ultimul rând, imaginea Timișoarei ca un pol cultural european important, declară Alexandru Tomescu, violonist.

Concertele „Remember Enescu” reprezintă partea a doua a proiectului Concursului Internațional „Remember Enescu”, desfășurat la Timișoara între 25 – 30 sept 2023 și vin să încurajeze educația prin muzică, dar și să promoveze creațiile muzicale ale marelui compozitor George Enescu în context european. Totodată, scopul acestui demers este de a  contribui activ la crearea unei percepții pozitive universale asupra culturii și patrimoniului românesc, a valorilor, mai ales în contextul programului Timișoara – Capitală Europeană a Culturii în 2023.

Rectorul UVT, prof. univ. dr. Marilen Pirtea: „Contribuția Universității de Vest din Timișoara la evenimentele speciale dedicate anului cultural european 2023, desfășurate la nivel local, în Timișoara, dar și la nivel european, confirmă rolul comunității academice în susținerea și promovarea valorilor și culturii.”

“La musica è un linguaggio universale che permette di creare connessioni uniche tra culture diverse. Siamo felici che oggi questo ponte si sia creato con la cultura romena e speriamo sia l’inizio di una bella bella collaborazione.” – Muzica este un limbaj universal care permite crearea unor conexiuni unice între diferite culturi. Suntem fericiți că această punte a fost creată astăzi prin cultura română și sperăm să fie începutul unei frumoase colaborări –  declară Piergiacomo Mion, Directorul delegației FAI Milano.

Fundația Culturală “Remember Enescu” în parteneriat cu Universitatea de Vest din Timișoara,  Facultatea de Muzică și Teatru a organizat, între 25 – 30 septembrie 2023, prima parte a proiectului Concursului Internațional „Remember Enescu”, competiția dedicată tinerilor muzicieni cu vârste între 7 – 24 ani, la secțiunile vioară, pian, canto și compoziție, indiferent de naţionalitate și locul în care trăiesc și care își doresc să asimileze, pe lângă repertoriile obișnuite de studiu și lucrări semnate George Enescu. Proiectul continuă în lunile octombrie și noiembrie cu o serie de concerte organizate în Europa: Milano -9octombrie, Londra – 9 noiembrie, Viena – 27 noiembrie, Budapesta – 28 noiembrie, urmând apoi Madrid și Paris. Este o ocazie de a împărtăși un moment inter-generaţional de muzică, educație, atitudine și valoare, imaginat și dezvoltat de Fundaţia Culturală „Remember Enescu”.

Proiectul produs de Fundația Culturală „Remember Enescu” este posibil cu sprijinul finanțatorilor, sponsorilor, partenerilor și partenerilor media și face parte din Programul cultural național „Timișoara – Capitală Europeană a Culturii în anul 2023” și este finanțat prin programul OVERBORDER CULTURE+, derulat de Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș, cu sume alocate de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Culturii.

Sponsor principal – BRD Groupe Societe Generale

Partener principal – Universitatea de Vest din Timișoara, Facultatea de Muzică și Teatru și Ambasada România în Italia, Fai Delegazione di Milano.

Parteneri media: Radio România Muzical, Radio România Cultural, Radio România Internațional, Rador, Observator Cultural, Haute Culture, Biz, Demilioane.ro, Oameniiinspira.ro, Asociația Muserat.

Detalii și contact: www.rememberenescu.ro , fb: remember enescu foundation

contact – contact@rememberenescu.ro/  tel: +40 745 754027