Adunarea Generală și Zilele Științifice ale Rețelei Internaționale a Catedrelor Senghor ale Francofoniei

Universitatea de Vest din Timișoara, Catedra Senghor a UVT și Rețeaua Internațională a Catedrelor Senghor ale Francofoniei (RICSF) vă invită la evenimentele prilejuite de Adunarea Generală a membrilor RICSF, care va avea loc în perioada 11-13 octombrie 2023, la Timișoara.

Adunarea Generală RICSF și evenimentele asociate se bucură anul acesta de înaltul patronaj al Ambasadei Franței în România.

Festivitatea de deschidere va avea loc în dimineața zilei de 11 octombrie, la sediul Universității de Vest din Timișoara, și va reuni membri ai rețelei și invitați din mediile academice, diplomatice, economice și administrative francofone.

Cu această ocazie, pe 11 octombrie 2023, va avea loc și Ziua Științifică RICSF, cu o puternică componentă interdisciplinară, în acest an axându-se pe tema “Géopolitiques des Francophonies : identités, solidarités, coopérations globales et régionales”.

Este o conferință deschisă atât membrilor, cât și persoanelor din afara rețelei, specialiștilor și diplomaților francofoni interesați de locul și rolul francofoniei în această lume în schimbare.

——————

Creată în 2002 la inițiativa rectorului Michel Guillou, Rețeaua Internațională a Catedre Senghor ale Francofoniei este o structură inter-universitară foarte activă a francofoniei internaționale care, în prezent, reunește 24 de universități membre, de pe toate continentele. Catedra Senghor din cadrul Universității de Vest din Timișoara este membru activ al RICSF de ani de zile și asigură vicepreședinția rețelei.