„Amprente multiculturale de ieri și de azi”

În perioada 17-19 octombrie 2023 a avut loc la Colectivul de limbă și literatură germană al Facultății de Litere, Istorie și Teologie al Universității de Vest din Timișoara evenimentul „Amprente multiculturale de ieri și de azi”, care face parte din programul cultural „La UVT, Cultura este Capitală!”, inclus în Programul Cultural „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii”, teritoriul Oameni, stația Reflecții, finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, cofinanțat de Consiliul Județean Timiș, prin programul TimCultura 2023.

Proiectul, condus de doamna conf. univ. dr Karla Lupșan de la Colectivul de limbă și literatură germană,  a cultivat interesul pentru literatura minorităților naționale, axându-se pe opera prolificului scriitor de limbă germană din România, Eginald Schlattner, a cărui trilogie transilvăneană, Cocoșul decapitat”, „Mănușile roșii” și „Pianul în ceață” oglindește fațete diferite ale multiculturalității din Transilvania, romanele sale fiind ecranizate de regizorul Radu Gabrea. După proiecția ecranizărilor, la care a participat un public numeros, studenți și cadre didactice, a fost prezentat un interviu cu scriitorul Eginald Schlattner, realizat de doamnele conf. univ. dr. Grazziella Predoiu și lect. univ. dr. Petra Kory, ambele de la Colectivul de germană al Universității de Vest, urmat de un panel de discuții, cu personalități din lumea teatrului, cu directori de instituții ale minorităților germane, maghiare și evreiești din Timișoara. Alături de actorii Victoria Cociaș, acriță la Teatrul Nottara din București, Alexandru Mihăescu și Ioana Iacob, actori la Teatrul German de Stat din Timișoara, care au interpretat protagoniști din trilogia transilvăneană, doamnele Simona Mateiu,  directoarea Liceului Teoretic „Nikolaus Lenau” și Ildikó Erdei, directoare a Liceului Teoretic „Bartók Béla” din Timișoara ca și de doamna Luciana Friedmann, preşedinta Comunităţii Evreilor din Timişoara, au revelat  valențe culturale actuale în acest spațiu multietnic și multicultural care este Timișoara, accentuând aportul culturii germane, maghiare și evreiești în Banat.