Evaluarea cadrelor didactice de către studenți

Procesul de evaluare a cadrelor didactice de către studenți se desfășoară semestrial, în ultimele două săptămâni de activitate didactică ale fiecărui semestru.

Scopul evaluării cadrelor didactice de către studenți este de a colecta opiniile și feedbackul acestora cu privire la procesul educațional pe care l-au parcurs în acest semestru, în vederea îmbunătățirii activității cadrelor didactice și a serviciilor educaționale oferite de Universitatea de Vest din Timișoara.

Evaluarea cadrelor didactice de către studenți se realizează prin intermediul platformei evaluare.uvt.ro, pe care studenții se conectează cu datele contului lor instituțional @e-uvt.ro

Chiar dacă pe platformă studenții se autentifică vă cu adresa de e-mail și parola contului instituțional, evaluarea cadrelor didactice de către studenți este 100% anonimă, răspunsurile fiind criptate în așa fel încât să nu poată fi identificați autorii.

Pașii de utilizare a platformei sunt disponibili în ACEST GHID.

În prezent pentru fiecare activitate didactică la care au participat pe parcursul acestui semestru studenții vor avea de completat un singur chestionar, de evaluare a cadrului didactic (10 întrebări închise și 3 întrebări deschise –  2 obligatorii și una opțională).

Un document cu cele mai frecvente întrebări cu privire la procesul de evaluare a cadrelor didactice este disponibil AICI.

În cazul în care studenții întâmpină dificultăți în procesul de evaluare sau identifică erori în formular, pot transmite acest lucru printr-un e-mail la adresa edu@e-uvt.ro, însoțit de capturi de ecran cu eventualele erori.

Sintezele procesului de evaluare a activităților didactice de către studenți, pentru fiecare semestru universitar, se regăsesc mai jos: