Analiza multispectrală a picturilor – în premieră națională la UVT, FAD, CR-CERC

Orașul Timișoara se pregătește să devină Capitală Europeană a Culturii în anul 2023. Universitatea de Vest din Timișoara constituie un factor determinat în modelarea proactivă socio-economică a orașului și un pilon strategic în dezvoltarea Regiunii de Vest a României. Prin indicatorii recenți de performanță UVT se conturează totodată drept vector european de promovare al profesionalismului în educație, cercetare și inovare, iar cunoașterea științifică avansată devine pretextul resolidarizării întregii comunității de cercetători și antreprenori  în spiritul interdisciplinarității și transdisciplinarității puse în serviciul  valorificării culturii.

Rezultatele și principiile care coalizează profesioniștii din jurul UVT se reflectă în valorile culturale ale regiunii, corelând ideea de responsabilitate cu spiritul de inițiativă dublat de competență, experiența certificată și dialogul multidisciplinar. Aceste aspirații au determinat faptul că UVT este membră a consorțiului universitar național și iată, din 2020, membră a alianței europene universitare UNITA, ce cuprinde 6 universități de prestigiu din Franța, Italia, Portugalia, România și Spania.

Misiunea pe termen lung a UVT în cadrul UNITA prevede educația centrată pe student, cooperarea inter-instituțională în serviciul energiilor regenerabile, economiei circulare și patrimoniului cultural. UVT sprijină și încurajează prin infrastructura  și strategia sa inițiativa unui networking inter-instituțional solid în cadrul Regiunii de Vest a României, funcționând ca liant între instituțiile administrative din Regiunea de Vest, reprezentanții Ministerului Culturii în teritoriu, centrele de cercetare universitare și cele autonome, cele 40 de muzee din regiune, colecțiile publice ecleziale din Banat aparținând Mitropoliei Banatului, Vicariatului Ortodox Sârb, Episcopiile Romano- și Greco-Catolică, colecțiile private și antreprenorii culturali regionali.

Facultatea de Arte din Timișoara, ca parte din UVT, promovează, susține și încurajează inițiativele privind salvgardarea patrimoniului cultural național mobil și imobil, prin Centrul Regional de Cercetare și Expertiză în Restaurare și Conservare (CR-CERC).

CR-CERC își propune a fi un vector de coeziune între compartimentele de cercetare ale instituțiilor cu profil de cercetare, conservare și restaurare a patrimoniului cultural material mobil și imobil, promovând inovația, noile tehnologii, sustenabilitatea și formarea profesională actualizată pentru specialiștii din Regiunea de Vest a României, în vederea analizei, diagnosticării și eficientizării operative privind valorificarea și salvarea patrimoniului.

Analiza multispectrală a artefactelor vizează un teren fertil, multidisciplinar, o zonă de interferență între mai multe domenii ale conservării, documentării și autentificării patrimoniului prin metode neinvazive. Workshop-ul Xpectraltek privind noile tehnologii de imagistică multispectrală este primul de acest tip din România și constituie la prima vedere un subiect de interes pentru cel puțin 220 de specialiști din cele mai importante instituții de cultură din România, din universități, muzee, unități administrative regionale și locale, colecții din mediul eclezial și antreprenori din mediul privat. Această realitate de fapt ne încurajează ca universitate să investim resurse în formarea continuă a profesioniștilor și să dezvoltăm în premieră investiții într-o infrastructură tehnologică care sub aspect strategic să deservească instituțiile beneficiare din regiune și să asigure o platformă fiabilă de cercetare și profesionalism aplicat pe nevoile patrimoniului.

Workshop-ul Analiza Multispectrală a Picturilor a adunat pe pagina de facebook a CR-CERC un număr de 12000 de vizualizări fără publicitate suplimentară plătită, peste 1000 de interacțiuni cu pagina evenimentului și 120 de profesioniști, strict pe platforma Zoom, care au participat activ la prezentarea din data de 23 martie.

Lector Univ. Dr. Filip Petcu