Antoine Compagnon, Doctor Honoris Causa al UVT, a devenit membru al Academiei Franceze

În data de 11 mai 2023, în cadrul unei ceremonii solemne, Antoine Compagnon a devenit membru al Academiei Franceze ocupând fotoliul cu numărul 35. Sabia i-a fost înmânată de academicianul Michel Zink, iar cu această ocazie a luat cuvântul Pierre Nora, istoricul și editorul de la Gallimard care timp de 40 de ani s-a ocupat de publicarea lucrărilor scrise de omul de litere francez. Accederea la statutul de « nemuritor » este o binevenită răsplată pentru cercetarea pe care domnul Antoine Compagnon a desfășurat-o pentru descifrarea operelor unor scriitori precum Marcel Proust, Charles Baudelaire sau Michel de Montaigne și pentru calitatea excepţională a lucrărilor sale ştiinţifice.

Teoretician și critic literar de renume internațional, eseist, titular al catedrei de literatura franceză și contemporană la Collège de France, profesor la Universitatea Columbia din New York și la Universitatea Paris-Sorbona, membru al mai multor comitete ştiinţifice sau de evaluare a unor Institute/ agenţii/ asociaţii profesionale din Franţa şi din străinătate, Antoine Compagnon este și membru al comunităţii academice a Universitaţii de Vest din Timişoara din 2019, an în care acesta a primit din partea UVT titlul de Doctor Honoris Causa Litterarum Humaniorum.

Vestea numirii domnului Antoine Compagnon în Academia Franceză este un prilej de bucurie pentru întreaga Alma Mater Timisiensis şi în special pentru colegii de la Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie, cu care acesta a avut o frumoasă și fructuoasă colaborare. Echipa de management din UVT, dar și conducerea Facultății de Litere, Istorie şi Teologie i-au transmis felicitări călduroase şi colegiale domnului Antoine Compagnon pentru această nouă recunoaștere a rolului extraordinar pe care l-a avut şi continuă să-l aibă în domeniul teoriei şi istoriei literare.

UVT

Fulbright Day@WUT 2024

V-ați gândit vreodată cum ar fi să studiați sau să vă desfășurați cercetarea în SUA? Acum, puteți afla mai multe despre această posibilitate, participând la

Mai multe »