Sesiuni interactive în cadrul conferinței ”PIE Meeting 2023”, organizată de FAD

Facultatea de Arte si Design din cadrul Universitatii de Vest din Timisoara organizeaza conferinta PIE Meeting 2023, cu tema „Călătoria de internaționalizare: Spune-ți povestea”. Denumirea „PIE” provine din acronimarea titlului „Platforma pentru Internaționalizare ELIA”. PIE reunește decani și șefi de internaționalizare, factori de decizie, profesori și alți membri ai personalului instituțiilor membre ELIA, reprezentând o comunitate largă formată din cei care cercetează, consiliază, creează strategii și politici în domeniul internaționalizării.

Conferința PIE Meeting 2023, propune o serie de sesiuni interactive care provoacă la comunicare, inclusiv ateliere, prezentări, mese rotunde și tururi ale muzeelor orașului. În cadrul întâlnirii anuale PIE, care urmează să se desfășoare la Timișoara, vom examina diferitele moduri în care ne conectăm internațional în instituțiile din prezent și vom răspunde la mai multe întrebări, printre care se află:

• Pe ce procese ne concentrăm?
  • În ce direcție ne îndreptăm?
  • Care sunt opțiunile viitoare care descriu internaționalizarea în institut?

În cadrul conferinței se propun sesiuni de prezentare și dezbatere ale celor mai recente practici și inițiative de internaționalizare, studii de caz, experiențe, procese care funcționează peste granite în întreaga rețea ELIA, dar și pozitionarea instituțiilor de arta pe hartă intr-un context internațional și intercultural.

_________________________________

ELIA este o rețea europeană conectată la nivel global care oferă o platformă dinamică pentru schimburi profesionale și dezvoltare în învățământul superior artistic. Cu peste 280 de membri în 52 de țări, ELIA reprezintă peste 300 de mii de studenți la toate disciplinele artistice.

Calitatea sa pregnantă, constând în interdisciplinaritate, face ca ELIA să fie o rețea unică. ELIA pledează pentru învățământul superior artistic prin împuternicirea și crearea de noi oportunități pentru membrii noștri și facilitând schimbul de bune practici. ELIA colaborează cu rețele partenere din întreaga lume.

În cadrul rețelei se consideră că accesul la noi colegi este unul dintre cele mai valoroase beneficii ale participării. Oportunitățile de a accesa rețele și comunități de creatori, de a identifica parteneri pentru cooperare și de a împărtăși experiențe reprezintă etape esențiale ale evoluției membrilor ELIA. Prin conferințe și adunări mai mici, precum și prin participarea la organele de conducere și grupurile de lucru ale ELIA, rețeaua încurajează parteneriatele, gândirea creativă și schimbul de cunoștințe într-un context internațional și multidisciplinar unic.