„Atunci când timpul a stat în loc” – expoziția studenților de la Arte Decorative

Facultatea de Arte și Design din cadrul Universității de Vest din Timișoara, în parteneriat cu Primăria Municipiului Timișoara prin Centrul de Proiecte Timișoara și Centrul de Cercetare și Creație în Arte Decorative și Design au organizat în perioada 04-09 iulie 2023, în cadrul Galeriei Centrului de Proiecte, expoziția absolvenților și studenților direcției de studiu Arte Decorative: Atunci când timpul a stat în loc.

Ultimii cinci ani au fost încărcați de multe evenimente extreme care au marcat profund felul nostru de a privi viitorul. Studenții care în anii interdicțiilor au reușit să facă față izolării, absolvenții care au lucrat online împreună cu profesorii coordonatori, repercusiunile acestor timpuri, văzute în atitudinea lor și reflectată în conceptele lor, sunt reprezentate în această expoziție de lucrările concepute chiar atunci și chiar acum.

Expoziția s-a bucurat de o audiență continuă lucrările expuse fiind apreciate atât ca ansamblu expozițional, cât și ca lucrări de sine stătătoare. Atunci când timpul a stat în loc este o expoziție ce demonstrează importanța momentului creației indiferent de timpurile pe care le trăim.

Au expus absolvenții și studenții: Edina Simon, Alexandra Țecu, Zsofia Torok, Claudia Ignat, Delia Văduva, Andrei Sănătescu, Simona Velea, Robert Pentea, Georgiana Tirla, Mona Chiran, Ruth Dobândă, Otilia Petrescu, Ali Armașu

Coordonatori profesorii direcției de studiu Arte Decorative: conf. univ. dr. Valentina Ștefănescu, conf. univ. dr. Gloria Grati, conf. univ. dr. Daniela Catona, conf. univ. dr. Matei Gașpar, lect. univ. dr. Victor Gingiu, asist. univ. dr. Reka Gyorgypal.

Cuvântul de deschidere susținut de Gabriela Robeci a arătat cât de important este raportul student-profesor, legătura prin care comunicarea și informațiile sunt benefice și revelatoare, subliniind faptul că indiferent de condițiile în care ne desfășurăm ideile există momente când acestea devin barometre ale stărilor pe care le trăim.

Conf. univ. dr. Valentina Ștefănescu