AZI – Asumă-ți Zilnic Independența!

Departamentul de Asistență Socială din cadrul Facultății de Sociologie și Psihologie din Universitatea de Vest din Timișoara, în parteneriat cu Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Timiș și Penitenciarul Timișoara au organizat miercuri, 22 martie 2023, cu ocazia Săptămânii Studentului la Asistență Socială o campanie de informare, conștientizare și educare a studenților de la specializarea asistență socială cu privire la problematica consumului și traficului de droguri.

În prima parte a evenimentului, intitulat AZI – Asumă-ți Zilnic Independența!, specialiștii din cadrul Centrului de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Timiș au prezentat schimbările actuale din legislația cu privire la deținerea, traficul și consumul ilicit de droguri, iar în partea a doua, doi tineri care execută pedeapsa privativă de libertate la Penitenciarul Timișoara au expus experiența lor privind consumul și/sau traficul de droguri, precum și experiența privării de libertate. Într-un exercițiu de reflecție propus în timpul activității, majoritatea studenților au apreciat că cele mai importante lucruri din viața lor sunt familia, educația, informația, munca, sportul, călătoriile, în contrast cu cei doi tineri, care au apreciat că libertatea este cel mai important lucru din viața lor. Dialogul dintre studenți, specialiști și tinerii privați de libertate s-a axat pe efectele consumului de droguri și riscurile existente din punct de vedere legal și au fost evidențiate programe ale unor instituții și organizații care furnizează servicii de asistență integrată consumatorilor de droguri.

În același timp, în Holul din incinta Universității de Vest din Timișoara, a fost amenajat un stand unde studenții au putut proba ochelarii care simulează efectele resimțite de consumatorii de droguri și au fost informați de către voluntarii Centrului de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Timiș cu privire la efectele și riscurile consumului de droguri.

„Acest eveniment organizat împreună cu Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Timiș  și Penitenciarul din Timișoara a fost un altfel de eveniment din cadrul Săptămânii Studentului la Asistență Socială, care reprezintă un moment favorabil pentru a-i responsabiliza pe studenți să contribuie la diverse acțiuni de prevenire și combatere a consumului de droguri și pentru a se familiariza cu activitățile în care sunt implicați specialiștii în asistență socială. Mulțumim partenerilor și invitaților noștri care au expus astăzi o altă valență a dependenței.”, a declarat lector univ. dr. Loredana Trancă, coordonator al acestei campanii.

Informații de background:

Departamenul de Asistență Socială din Universitatea de Vest din Timișoara este principalul furnizor de formare profesională acreditată din zona de Vest a României pentru specializarea Asistență socială și oferă celor care doresc să se specializeze în acest domeniu posibilitatea de a se înscrie la ciclul I – licenţă (cursuri la zi sau la distanţă), ciclul II – masterat sau ciclul III – doctorat.

Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Timiş este structură teritorială a Agenției Naționale Antidrog şi are ca responsabilitate implementarea politicilor publice în domeniul antidrog în judeţul Timiş, având în componenţă specialişti în domeniul politicilor antidrog, prevenire şi asistenţă.

Penitenciarul Timișoara asigură executarea pedepselor privative de libertate şi a măsurii arestării preventive, în condiţii care garantează respectarea demnităţii umane, facilitând responsabilizarea şi reintegrarea în societate a persoanelor private de libertate şi contribuind la creşterea gradului de siguranţă a comunităţii, menţinerea ordinii publice şi securităţii naţionale.

Pentru mai multe informații despre:

Departamentul de Asistență Socială din Universitatea de Vest din Timișoara, accesați: https://asistenta-sociala.uvt.ro/.

Centrul de Evaluare, Prevenire și Consiliere Antidrog Timiș, accesați: https://www.facebook.com/Centrul-de-Prevenire-Evaluare-si-Consiliere-Antidrog-Timis-1460324530935818/.

Penitenciarul Timișoara, accesați:https://anp.gov.ro/penitenciarul-timisoara/ .

Anexăm două fotografii de la eveniment, pentru care avem acceptul participanților