Promovarea ofertei de studii universitare în domeniile Chimie și Biologie

Elevii din clasele a XI-a și a XII-a la Colegiul „Mihai Viteazul” Ineu, Liceul Teoretic Sebiș, Liceul Tehnologic „Unirea” Ștei și Colegiul Național „Avram Iancu” Ștei au fost informați cu privire la programele de studii aferente domeniilor Chimie și Biologie pe care le pot urma la Universitatea de Vest din Timișoara, metodologia de admitere la aceste programme de studii, posibiliățile de continuare a studiilor de licență prin programe de masterat și doctorat, activitatea centrelor de cercetare corespunzătoare celor două domenii, activitățile extracurriculare accesibile studenților noștri.  Elevii au primit răspunsuri la întrebările lor, au fost invitați să viziteze spațiile de învățământ și cercetare ale universității noastre, să se alăture studenților pentru diverse activități extracurriculare, să participe la programul West Summer University, la concursurile de chimie și/sau biologie și sesiunile de comunicări organizate în cadrul Departamentului Biologie-Chimie. Regăsim mereu prieteni în ceste instituții de învățământ preuniversitar (colegi de facultate, foști studenți) ceea ce ne face să revenim cu drag. Așteptăm să regăsim elevii cu care am dialogat printre studenții anilor următori!