”Beehive Panels” – incursiune în fascinanta lume a lui Miša Keskenović

În perioada 25 ianuarie – 20 februarie, la Galeria UVT Art Center (lângă Parcul cu Platani) a avut loc o expoziție de fotografie dezvoltată progresiv în mai multe etape. În 25 Ianuarie v-am invitat să descoperiți fascinanta lume a lui Miša Keskenović (Slovenia) prin proiectul său fotografic ”Beehive Panels”.

Artistul adoră să utilizeze tehnici fotografice vechi precum camera obscură și procesul de colodiu umed. Proiectul ”Beehive Panels” explorează moștenirea etnologică a Sloveniei, unde stupii erau marcați artistic de apicultori, pentru a identifica diferitele familii de albine. Cu spontaneitate și inspirat de natură, Keskenović a capturat imagini unice folosind o cameră obscură, iar rezultatele sunt uluitoare. Prin aplicarea unor tehnici complexe, precum alegerea arțarului ca materie primă, o pregătire specială a panoului specifică iconografilor, a creat obiecte fotografice remarcabile.

Beehive Panels, inițiat în 2013 este un proiect în desfășurare și după cum autorul menționează: „am terminat o serie, dar lucrez la altele noi în care explorez semnificația Beehive Panels astăzi, relația societății contemporane cu mediul înconjurător și semnificația artei în general.”

Expoziția ”Beehive Hues: An exploration of Cyanotype, Wet collodion and Van Dyke Processes”, reprezintă rezultatul captivant al cursurilor și workshop-ului desfășurate pentru studenții Facultății de Arte și Design/UVT în laboratoarele secției Grafică și Foto-Video, sub îndrumarea talentatului artist vizual și profesor, Miša Keskenović.

Titlul expoziției, ”Beehive Hues”, sugerează nu doar bogăția și versatilitatea artei, ci și interconectarea și colaborarea efervescentă între studenți și artist. Prin intermediul proceselor fotografice tradiționale Cyanotype, Wet collodion și Van Dyke, această expoziție oferă o privire în lumea fascinantă a fotografiei alternative, stimulând imaginația și încurajând abordări neconvenționale. Expoziția începe cu lucrările coordonatorului, oferind o călătorie în universul său artistic, ilustrând tehnica sa distinctivă și de aici, galeria se deschide către creațiile studenților, reflectând nu doar influența workshop-ului, ci și diversitatea gândirii și exprimării lor artistice.

Procesul Cyanotype, cunoscut pentru notele de un albastru profund, și Van Dyke, caracterizat de tonurile de sepia, au fost abordate într-un mod inovator de către studenți. Prin experimentare și colaborare, aceștia au reușit să îmbine tradiția cu contemporaneitatea, rezultând imagini care își găsesc rădăcinile în trecut, dar privesc către viitor.

Expoziția ”Beehive Hues: An exploration of Cyanotype, Wet collodion and Van Dyke Processes” nu este doar o colecție de imagini, ci și o poveste despre descoperirea și explorarea artistică. Fiecare lucrare reprezintă un pas înainte în căutarea identității artistice a fiecărui student, sub îndrumarea atentă a lui Miša Keskenović. Astfel, această expoziție este o celebrare a creativității, a experimentelor și a colaborării, ilustrând că lumea fotografiei este mereu în evoluție și că studenții noștri sunt pregătiți să fie artiștii de mâine.

Au expus studenții: Lunceanu Alexandru (Grafică), Costea Alexandra (Grafică/Foto-Video), Daria Popa (Foto-Video), Ana Popa (Foto-Video), Oscar Iustin Mărgărintoni (Foto-Video), Cristina Apostol (Foto-Video), Gabriel Matlak (Foto-Video), Dămian Cosmin (Foto-Video), Baderca Amanda (Foto-Video), Tamas Borza (Foto-Video), Toma Rossetti (Foto-Video), Achirei Adrian (Foto-Video), Adrian Murgulescu (Grafică), David Lukacs (Foto-Video), Cosmin Neață (Foto-Video).

Miša Keskenović s-a născut în 1967 în Bosanska Dubica, SFRJ, și în prezent locuiește și lucrează Slovenia. Călătoria artistică a lui Miša a început la Academia de Teatru, Film și Televiziune din Zagreb, Croația, unde a studiat și a lucrat scurt timp ca operator de cameră. În mijlocul Războaielor Iugoslave, și-a continuat studiile la Facultatea de Arte Dramatice din Belgrad, Serbia. Cu un titlu formal de director de imagine, cariera diversă a lui Miša cuprinde roluri în Teatrul Național Sombor și diverse teatre din Serbia. Fotografia sa, înrădăcinată în procese analogice, dovedește o foarte bună stăpânire a tehnicilor istorice precum colodiu umed sau procese de copiere-contact.

Miša Keskenović a fost invitatul Facultății de Arte și Design Timișoara/UVT, prin programul Visiting @WUT.

Curatori: Conf. Univ. Dr. Remus Rotaru, Lect. Univ. Dr. Mădălin Mărienuț

Coordonator: Miša Keskenović (Slovenia)

Design Afișe: Asist. Univ. Dr. Amalia Gaiță

Fotografii: Tamas Borza, Gabriel Matlak