BR41N.IO Designers’ Hackathon

BR41N.IO Designers’ Hackathon la IEEE SMC 2023 a reprezentat evenimentul toamnei în rândul entuziaștilor de Tech, mai exact al entuziaștilor de Interfețe Computer-Creier.

Universitatea de Vest din Timișoara găzduiește un astfel de grup de entuziaști, care în ultimii ani au fost nelipsiți de la acest tip de evenimente. Studenții Facultății de Matematică și Informatică au participat și la această ediție a BR41N.IO HACKATHON. Studenții au venit cu două proiecte ambițioase pentru cele 30 de ore de codat, însă, așa cum ne-au obișnuit, au reușit să realizeze imposibilul și să aducă un premiu universității noastre.

Deși nu au fost pe podium, pe locul 4, echipa formată din studenții Goga Iosif-Beniamin, Coruian Aurel-Ionuț, Koczi Eduard, Bunea Rareș și Pătrașca Andrei Ioan au realizat un Arcade Virtual în stilul anilor ’80 cu 3 jocuri. Mișcarea în cadrul jocurilor și a încăperii principale se face grid-based, iar inputul s-a făcut prin Interfața computer-creier.

Cealaltă echipă, ceva mai norocoasă, a obținut premiul întâi. O idee inovativă, un joc multiplayer de tip cursă, în care jucătorii au fost grupați în echipe de câte două persoane și au concurat împotriva altor echipe. Cursa devine mult mai interesantă deoarece, în timpul acesteia, echipele pot colecta stele pe care le pot da la schimb pentru puteri care încurcă echipele adverse. Interfața computer-creier intervine în modul de selecție al puterilor, dar și rezolvarea „piedicilor” puse de adversari. Acești studenți au reușit să uimească juriul cu ingeniozitatea și îndrăzneala de a realiza o aplicație multiplayer, utilizând o interfață computer-creier. Echipa responsabilă pentru această reușită este compusă din Badiu Ioana, Andrei Denis Alexandru, Teodorescu Ada Daniela și Florescu Florin Titel.