”Bringing cultures together”, proiect internațional în domeniul managementului resurselor umane

În perioada 14-20 noiembrie 2022, s-a desfășurat proiectul internațional ”Bringing cultures together” din domeniul managementului resurselor umane, coordonat de conf. univ. dr. Denisa ABRUDAN, proiect ce are o tradiție de 19 ani.

Acest proiect internațional reprezintă o abordare inovatoare, oferindu-le studenților, prin echipele mixte pe care aceștia le formează și prin activitățile desfășurate, o excelentă educație universitară. Timp de o săptămână, colaborând unii cu alții, studenții români din UVT și cei olandezi realizează cercetări și analize comparative pe tematicile din domeniul managementului resurselor umane. Numărul deosebit de mare de participanți – peste 1000 de studenți de-a lungul timpului – demonstrează atractivitatea și utilitatea unui astfel de proiect. Studenții au oportunitatea de a descoperi ce înseamnă și, mai ales, cum se obține performanța în businessul internațional.

În acest an, datorită colaborării dintre lect. univ. dr. Ileana Neli EIBEN și conf. univ. dr. Denisa ABRUDAN, trei studenți (Bogdan Tutunaru, Alexandra Magocsi și Bianca Brăștin) de la Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, anul al II-lea, Limbi Moderne Aplicate (engleză-franceză), au fost invitați să participe la proiectul menționat alături de colegi de la FEAA și de la Universitatea Christelijke Hogeschool din Ende, Olanda.