Dublă lansare de carte la Universitatea de Vest din Timișoara

Miercuri, 14 decembrie 2022 la Universitatea de Vest din Timișoara a avut loc o dublă lansare de carte în sala A01 de la ora 17:00. Volumele Teatrul German de Stat Timișoara – de la teatru minoritar la teatru de performanță, de Simona Vintilă și Actorul amator, de la pasiune la artă, de Claudiu Dogaru, publicate la Editura Universității de Vest din Timișoara, au fost prezentate de Eleonora Ringler-Pascu și Petru-Silviu Văcărescu, moderator: Marilena Tudor.

Cartea Simonei Vintilă reprezintă o incursiune diacronică și sincronică originală în spațiul teatral de expresie germană din România, cu accente clare asupra Teatrului German de Stat din Timișoara, în special în perioada de după 1989, cu scopul de a demonstra evoluția spectaculoasă a teatrului din Timișoara în contextul cultural românesc și în cel european. Istoria teatrului german este văzut „dinafară“, apelând la diverse materialele din arhiva teatrului, la cronici și la mărturii ale ansamblului teatral, completate de perspectiva „interioară“ a autoarei în calitate de actriță și regizoare care activează în această instituție culturală. Astfel, cititorului interesat îi este oferită o pagină importantă din istoria Teatrului German de Stat din Timișoara, un prim studiu amplu în limba română, întregind în acest fel istoria teatrului în general.

Cartea lui Claudiu Dogaru propune o perspectivă personală asupra fenomenului teatrului de amatori, cu scopul de a identifica și valorifica formele specifice de manifestare, de a puncta problemele care sunt întâmpinate în formarea celor pasionați de arta teatrului în căutarea unor soluții viabile în vederea îmbunătățirii procesului de educație artistic. Extrem de valoroasă este prezentarea istorică a teatrelor studențești din România, aportul incontestabil al unor personalități culturale marcante, ce au empatizat cu acest fenomen al libertății de exprimare dincolo de rigoarea și estetica teatrului de repertoriu profesionist. Lui Diogene Bihoi, figură emblematică a Teatrului Studențesc Thespis din Timișoara, îi sunt dedicate pagini memorabile, marcând prin elogierea activității acestuia valoarea creațiilor de amatori și a instituțiilor vocațional-artistice. Autorul oferă de fapt un real îndrumar metodologic și pedagogic util coordonatorilor colectivelor de creație din teatrul de amatori.