Caravana studiilor și carierelor francofone în România

Vineri, 8 decembrie, în sala Lectoratului francez, studenții Facultății de Litere, Istorie și Teologie, secția Franceză, au primit vizita Caravanei studiilor și carierelor francofone în România, proiect coordonat de Campus France și Ambasada Franței în România, avându-i ca parteneri pe KPMG România si Renault, aflat la cea de-a 4 ediție.

Publicul format din studenți de la ciclurile de Licență (Limbi și Literaturi, Limbi moderne aplicate) și Master (« Studii romanice ») a aflat informații utile despre sistemul de învățământ francez și despre felul în care Campus France Romania îi poate sprijini în demersurile lor în cazul optării pentru studii în Franța (prezentare realizată de Andreea Palcu, Coordonatoarea Campus France România) ; despre filierele francofone din universitățile de la noi din țară și despre bursele de excelență oferite de Ambasada Franței în România (prezentare realizată de Julie Karik, Responsabil cu cooperarea universitară în cadrul Institutului Francez din România). Raisa Dobrin, membră a echipei de recrutare a KPMG România, le-a vorbit studenților despre posibilitățile de angajare și de internship în cadrul acestei companii.