Colaborare UVT – festivalul de film Dracula TIMes

În perioada 29 noiembrie – 3 decembrie a avut loc prima ediție a festivalului de film fantastic Dracula TiMes, un eveniment Dracula Film Festival organizat de Asociația Culturală Fanzin.

Publicul prezent la Faber și cinema Timiș s-a bucurat de conferințe, cineconcerte, filme documentare și de artă, ateliere de profil și proiecții de filme de genuri diferite, de la fantastice, la horror, documentare, experimentale, de autor, lungmetraje și scurtmetraje europene și filme pentru copii.

O echipă de opt studenți ai programelor Teoria și Practica Traducerii, Limbi Moderne Aplicate și Limbi și Literaturi din cadrul Facultății de Litere, Istorie și Teologie – Ana Brehui, Claudia Costantea, Andreea Costin, Flavia Ghețu, Dima Oana, Alexandra Pătrăuță, Alexia Petrușea, Anda Soreanu – coordonată de conf. univ. dr. Eliza Claudia Filimon în cadrul unui acord de colaborare academică, a realizat subtitrările producțiilor prezentate publicului timișorean.

În scopul încurajării activității de producție video, festivalul Dracula TIMes a inclus o competiție de scurtmetraj, în două etape, Dracula Digital Timișoara 2023, destinată tinerilor cineaști amatori. Juriul competiției, format din Irina-Margareta Nistor (critic de film), Eliza Claudia Filimon (conferențiar la catedra de Limba și Literatura Engleză a FLIT, UVT) și Florian Zapra (regizor) a selectat initial șase echipe din zece pentru etapa finală a competiției. Toate echipele finaliste au inclus studenți ai Universității de Vest din Timișoara pasionați de cinematografie și extrem de talentați. Pentru finala competiției Dracula Digital, echipele au avut la dispoziție 72 de ore pentru a realiza un scurtmetraj horror/fantasy de 3 minute pe baza cuvintelor cheie stabilite de membrii juriului: „lacăt”, „coșmar” și „Bega”.

În prezența mebrilor juriului și a directorului festivalului, Ioan Big, (analist Pop culture, redactor-șef Zile şi Nopţi, Cinemap şi Sunete), echipei căștigătoare, formată din Mihai Ardelean [anul I Media digitală, UVT], Antonia Rădulescu [anul I, UMF Timișoara] și Paul Jurma [clasa a X-a, Colegiul Național ‘C. D. Loga’] i s-a acordat trofeul Dracula Digital Timișoara 2023 și premiul I în valoare de EUR 500 pentru scurtmetrajul ‘Déjà vu’.