Centrul de Studii Americane al LIT la debut: întâlnire a reprezentanților Ambasadei SUA cu studenții și deschiderea seriei Fulbright Lectures 2022/2023

În luna noiembrie 2022 s-au desfășurat primele activități ale Centrului de Studii Americane al FLIT, marcând debutul activității acestui nou centru de cercetare. Evenimentele au fost organizate în colaborare cu instituțiile cele mai importante pentru Studiile Americane din România: Ambasada S.U.A. și Comisia Fulbright Româno-Americană. Primul a facilitat o întâlnire a studenților LIT cu reprezentanții Ambasadei Statelor Unite ale Americii. Joi, 10 noiembrie 2022, ora 13:30, sala 203, ofițerul politic al Ambasadei S.U.A., Alexandra Shema, a vorbit despre eforturile guvernului S.U.A. de a promova drepturile omului. În cadrul întâlnirii s-au discutat varii abateri de la respectarea drepturilor omului și posibile soluții, iar studenții au avut ocazia să pună întrebări atât despre activitățile diplomatice ale Ambasadei, cât și despre cultura americană în genere.

Seria The Fulbright Lectures 2022/2023 s-a deschis prin prelegerile din 11 și 14 noiembrie 2022, organizate în colaborare cu Comisia Fulbright Româno-Americană și susținute de Conferențiar Dr. Leah PERRY (SUNY Empire State College din New York, Statele Unite ale Americii). Invitata activează în acest an ca lector Fulbright la Universitatea din București, unde predă cursuri de literatură și cultură americană, axate preponderent pe studiile de gen. Cea mai recentă carte, The Cultural Politics of U.S. Immigration: Gender, Race, and Media, i-a fostpublicată de New York University Press în 2016. Prima prelegere, „Food, Farming, Fat and National(ist) Dyspepsia: Revolting Indigenous and Racialized Immigrant Foodways,” s-a desfășurat vineri, 11 noiembrie 2022, ora 14.40, sala 328, în cadrul programului masteral de Studii Americane. A doua, „Introduction to U.S. Foodways, Gender, and Race,” a avut loc luni, 14 noiembrie 2022, ora 11, sala 205, în cadrul unui curs opțional de Cultură și civilizație americană.