Vizita Ambasadorului Italiei la UVT

În data de 10 noiembrie 2022 ne-am bucurat de vizita la Universitatea de Vest din Timișoara a Ambasadorului Italiei, Excelenţa Sa Alfredo Durante Mangoni, însoţit de doamna Laura Napolitano, Director al Institutului Italian de Cultură din Bucureşti, de doamna Gabriella Navarra, Şef al Biroului Consular, şi de doamna Consul Onorific Angela Pesavento.

Delegaţia italiană a fost primită de către domnul Prorector Florin Sava, alături de doamna Loredana Punga, Decanul Facultăţii de Litere, Istorie și Teologie – UVT, de doamna Oana Ivan, Directorul Departamentului de Relații Internaționale, şi de colegii italienişti, Mirela Boncea, Afrodita Cionchin, Linda Gaia şi Daniele Pantaleoni.

În cadrul întâlnirii s-a discutat pe larg despre predarea limbii şi literaturii italiene la UVT, despre oportunitățile de intensificare a schimburilor interuniversitare cu instituţiile de învăţământ partenere din Italia, despre perspectivele unor noi colaborări culturale cu Ambasada Italiei în România şi cu Institutul Italian de Cultură din Bucureşti, ca şi despre oportunitatea de a favoriza parcursuri circulare între formarea liceală, universitară și stagii de practică în companii italiene din Timişoara şi zona de vest a ţării.

Au fost, de asemenea, prezentate noile proiecte ale secţiei de italiană, printre care se numără seria de „Întâlniri italo-române la Timişoara”, care urmăreşte să aducă în atenţia publicului larg, dintr-o perspectivă europeană, legăturile acestui spaţiu cu Italia de-a lungul timpului, în diverse sectoare culturale, de la literatură la artă, istorie şi ştiinţă; seria online de Conferinţe despre Traducere, care se adresează profesorilor şi studenţilor italienişti din universităţile din România; Laboratorul de Traducere Literară destinat studenţilor italienişti de la UVT.