Cerc de limbă greacă veche la Timișoara

Departamentul de Teologie din cadrul Facultății de Litere, Istorie și Teologie a Universității de Vest din Timișoara, organizează, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Ioan, un cerc în cadrul căruia se vor desfășura cursuri de inițiere în limba greacă veche.

Pe lângă familiarizarea și învățarea limbii grecești, cercul își propune să dezbată și să analizeze diverse texte din Sfânta Scriptură, dar și din literatura ascetică timpurie (Apophtegmata Patrum, Vita Antonii, Historia Monachorum in Aegypto, Historia Lausiaca ș.a).

Cursurile vor fi predate de către d-na prof. Monica Ghera (Liceul ortodox „Sfântul Antim Ivireanul”) și se vor desfășura o dată pe săptămână la Centrul Educațional „Antimis” din cadrul Parohiei Timișoara Fabric Vest, str. Ștefan cel Mare, nr. 46 (Paroh: Pr. conf. dr. Constantin Jinga). Primul curs a avut loc în data de 24. 02. de la ora 1600.

Vă așteptăm cu drag!