„Certification Course” – proiect R4JUST

15-17 iunie 2022 București

Universitatea de Vest din Timișoara și Penitenciarul București-Jilava în cooperare cu IPS_Innovative Prison Systems și BSAFE LAB / Universitatea din Beira Interior au organizat evenimentul „Certification Course”,  la Universitatea București, în perioada 15-17 iunie 2022. Programul celor 3 zile de training s-a desfășurat în cadrul proiectului R4JUST „Radicalisation Prevention Competences’ Development Programme for Justice Professionals​”  fiind o continuare a programului de training „Prevenirea radicalizării în context penitenciar”/ „Prevenirea radicalizării în contextul probațiunii”.

Proiectul R4JUST își propune să prevină și să reducă riscul de radicalizare și extremism violent în închisori prin explorarea unei abordări multisectoriale, intenționând să sporească competențele profesioniștilor din sistemul penitenciar, precum și ale judecătorilor și procurorilor. Proiectul este cofinanțat de European Commission Directorate-General Justice and Consumers (DG Justice Programme).

În deschiderea evenimentului am avut deosebita onoare de a avea invitați din domeniul justiției respectiv George-Bogdan Ilea – Secretar de stat în Ministerul Justiției, Dr. Han Halchin – Director General Administrația Națională a Penitenciarelor din România, Dr. Cristina Teoroc– Comisar șef de Poliție Penitenciară, Director Penitenciar București-Jilava, Ion-Daniel Zaharia- Director Adjunct Departamentul de Reintegrare Socială Penitenciarul București-Jilava, Drd. Iulia Cărbunaru – Inspector de Probațiune, Direcția Națională de Probațiune precum și reprezentanți ai mediului academic Prof. Univ. Dr. Ioan Durnescu, Universitatea București, Comisar șef de poliție penitenciară (în rezervă) Dr. Ioan Bătinaș, profesor asociat la Universitatea Babeș Bolyai și membru al echipei proiectului R4JUST, Universitatea de Vest din Timișoara, Asist. Univ. Dr. Bianca Drămnescu, Facultatea de Științe Politice, Filosofie și Științe ale Comunicării, membru în echipa de proiect R4JUST, Centru Român de Studii Penitenciare, Universiatea de Vest din Timișoara, Drd. Adriana Vlaicu, membru al echipei proiectului R4JUST, Universitatea de Vest din Timișoara. Sesiunile de training au fost susținute de specialiști în domeniul radicalizării din Belgia, Cehia, Norvegia, România și Portugalia.

În cadrul programului de training au participat aproximativ 60 de specialiști în domeniile țintă ale proiectului: directori de penitenciare, specialiști în Reintegrare Socială din sistemul penitenciar (psihologi, educatori, asistenți sociali), experți în prevenirea criminalității și terorismului, specialiști în siguranța deținerii precum și experți în probațiune.

Evenimentul s-a finalizat cu succes. Obiectivele principale ale programului de training au inclus discutarea feomenului radicalizării din perspectiva sistemului penitenciar și al probațiunii, explicarea utilității practice a setului de instrumente RRAP privind evaluarea riscului de radicalizare în închisori precum și dezbaterea modalităților de reintegrare socială a persoanelor cu risc de radicalizare, extremiști violenți.