„Clopotul de sticlă”: A treia dezbatere American Studies Book & Movie Club 2024 în cadrul Centrului de Studii Americane al LIT

Marți, 26 martie, ora 19.30, sala 248, a avut loc întâlnirea lunară a clubului de lectură American Studies Book & Movie Club, sub egida Centrului de Studii Americane al Facultății de Litere, Istorie și Teologie. În cadrul evenimentului coordonat de lect. dr. Cristina Băniceru și asist. dr. Loredana Bercuci s-a discutat romanul semi autobiografic al Sylviei Plath, Clopotul de Sticlă, scris sub pseudonimul Victoria Lucas. Dezbaterea a fost moderată, ca de obicei, de persoana care a propus cartea, Lidia Mihai, studentă în anul II, Limbi și Literaturi Moderne, specializarea Română-Engleză. S-au discutat teme importante precum lupta crâncenă cu depresia a personajului principal, Esther Greenwood, dar și a autoarei, măcinată de același zbucium sufletesc, misoginismul internalizat ce bântuie eroina, metafora clopotului de sticlă, acea închisoare a minții din care Esther se zbate să iasă, contextul în care a fost scris romanul, neprielnic pentru o femeie care încearcă să jongleze cu cerințele impuse de o societate conservatoare, profund patriarhală, dar și cu dorința de a fi o scriitoarei apreciată și  luată în serios. Studenții au stabilit și legături de actualitate, oprindu-se asupra drepturilor femeilor din ce în ce mai fragile și mai greu de apărat în contextul radicalizării societății.