Cafeneaua lingvistică de intercomprehensiune a UVT

Inițiată și dezvoltată la Universitatea de Vest din Timișoara odată cu lansarea alianței universitare europene UNITA – Universitas Montium, intercomprehensiunea face parte dintre activitățile curente, în faza a doua, de consolidare a universității europene UNITA, accentul fiind calibrat de acum pe promovarea limbilor romanice naționale prin metoda intercomprehensiunii. Prin urmare, acest instrument lingvistic rămâne extrem de util, variatele activități (cursuri, ateliere, cafenele lingvistice) desfășurându-se lunar în universitate, cu adresabilitate de asemenea diversă (profesori nefilologi sau filologi, studenți nefilologi sau filologi, personal administrativ, parteneri socio-economici).

Începând de anul universitar precedent, intercomprehensiunea a început să fie dezvoltată și cu ajutorul unor formatori doctoranzi și masteranzi. Astfel, aflate în cel de-al patrulea semestru în care intercomprehensiunea constituie disciplină obligatorie la masteratul Studii romanice: culturale și lingvistice (latină, franceză, italiană, spaniolă), dar la capătul mai multor stagii de formare în țară, precum și în universități UNITA, trei masterande ale Facultății de Litere, Istorie și Teologie au fost organizatoarele cafenelei lunare dedicate intercomprehensiunii la Universitatea de Vest din Timișoara: Eliza Bătrân, Rebecca Pascu, Simona Rancea. Sub coordonarea lectorului universitar dr. Mirela Boncea, titulara cursului de intercomprehensiune, acestea i-au inițiat pe studenții nefilologi cu deprinderea tehnicilor prin care îl pot înțelege pe vorbitorul altei limbi romanice, dar, în egală măsură, cu dezvoltarea capacității de a se exprima în așa fel încât să fie facilitată înțelegerea de către celălalt.