Comunicarea persuasivă și creativă despre sustenabilitate, premiată la PFC

Studenții Facultății de Științe Politice, Filosofie și Științe ale Comunicării au putut participa la un concurs inedit de comunicare audiovizuală, în perioada 17 noiembrie-11 decembrie 2023. Ei au avut de realizat un clip de cel mult 90 de secunde pentru social media, în care să abordeze creativ un subiect ecologic, precum și legătura acestuia cu Timișoara – capitală culturală europeană. Materialele video trimise spre jurizare au propus o serie de perspective originale pentru prezentarea unor subiecte legate de mediu în context local, realizând conexiuni cu evenimente culturale locale, instalații de artă, proiecte și spații relevante pentru tema propusă. Clipurile intrate în competiție pot fi văzute aici

Concursul a urmărit să promoveze comunicarea persuasivă și creativă pe teme legate de mediu și sustenabilitate, fiind parte din Greencool, un proiect Erasmus Plus în care Universitatea de Vest este parteneră, alături de University of Pannonia din Ungaria, University of Tartu din Estonia, Vytautas Magnus University din Lituania și Militos Consulting din Grecia.

Evenimentul de premiere a celor mai bune clipuri a avut loc în 11 decembrie în cadrul UVT și a prilejuit întâlnirea concurenților cu juriul concursului – format din Lect. dr. Adina Baya, Lect. dr. Corina Turșie și Asist. dr. Ionuț Suciu – și cu invitata specială, Dr. Alexandra Petcu, coordonatoarea Centrului de Transfer Tehnologic și Inovare. Aceasta din urmă a vorbit despre adeziunea Universității de Vest la valorile legate de protecția mediului, precum și despre pașii concreți realizați în ultimii ani de instituție pentru a deveni mai sustenabilă și mai implicată în promovarea sustenabilității. Evenimentul a culminat cu proiecția clipurilor câștigătoare cărora le-au fost decernate premii pentru popularitate, creativitate, persuasiune, imagine, montaj video, reportaj verde și interviu verde, implicare civică, educație ecologică și promovarea culturii eco.