The Fulbright Lectures continuă la Centrul de Studii Americane

Centrul de Studii Americane al Facultății de Litere, Istorie și Teologie a organizat o nouă întâlnire pentru comunitate din seria THE FULBRIGHT LECTURES (2023-2024) în colaborare cu Comisia Fulbright Româno-Americană, pe data de 9 decembrie 2023 (ora 9:40, sala 248). Prelegerea a fost susținută de prof. dr. Kai Schafft de la prestigioasa instituție Pennsylvania State University, unde acesta este directorul Centrului pentru Educație și Comunități Rurale (Center on Rural Education and Communities). Tema prelegerii a fost „Mobilizing Rural Resentment through Cultural Trauma: The Cultural and Structural Roots of Spatial and Ideological Divides in America” (Mobilizarea nemulțumirii prin trauma culturală. Rădăcinile spațiale și ideologice ale diviziunilor politice din America). A fost examinată relația dintre ideologie și spațiile rurale/ urbane în S.U.A., precum și legătura acesteia cu trauma culturală. Discuția s-a concentrat pe similaritățile dintre mișcarea MAGA a lui Donald Trump și mișcări similare din Europa centrală. Au participat la eveniment studenții de anii I și II ai Masteratului Studii Americane, doctoranzi în Studii Americane și lectori Fulbright afiliați mai multor universității din România, aflați la UVT pentru întâlnirea de iarnă a bursierilor Comisiei, găzduită pentru al doilea an consecutiv de instituția noastră.