Concurs de proză scurtă: „Când și cum am simțit acel lucru pentru România”

A vorbi despre România este cumva dificil. Din cauza demagogiei, a patriotismului prost înțeles, căzut în naționalism și xenofobie. Și totuși, trebuie că mai rămâne ceva și dincolo de cuvintele ce s-au dezgolit de sens. Să fie o stare, un moment în care te-a durut depărtarea sau în care te-ai simțit mândru că vii din povestea asta, nu neapărat roș-galben-albastră, ci purpurie, ca un val de sânge puțin mai cald, puțin mai rapid?

În preajma Zilei Naționale a României, UVT a invitat publicul larg să scrie câteva rânduri despre un moment în care român / România au durut, de bine (poate fi o definire a cuvântului „dor”?), sau au contat. Astfel că a propus studenților UVT sau de oriunde, elevilor sau bunicilor, șoferilor de autobuz sau chimiștilor, un mod de a spune altfel decât prin gesturile de care s-au săturat deja despre când a mișcat sufletul lor. Când au simțit „chestia aia” față de ceva din ce e România?

Cei interesați au putut trimite un text de până la 2000 de semne (cu tot cu spații) pe adresa de mail 1.decembrie@e-uvt.ro, până în 10 decembrie, inclusiv, urmând a fi alese câte trei texte (categoriile elevi, studenți, general) premiate simbolic. Poate fi un început bun pentru oricine. Sau o recunoaștere. Și, pentru UVT, o modalitate de a dovedi că putem curăța, prin cuvinte, noțiuni care, acolo, adânc, încă sunt curate.

Rectorul UVT, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea: „Universitatea de Vest din Timișoara se implică nu doar în formarea de intelectuali, ci și de caractere. Parte din această dorință a noastră este și discuția publică despre valori ale societății din care facem parte. De asemenea, vom fi bucuroși și pentru a descoperi oameni talentați, care să știe să prezinte într-o formă literară deosebită aceste idei. De aceea recomand concursul de proze scurte, pe marginea ideii de patrie, propus de UVT cu prilejul Zilei Naționale a României”.

Câștigătorii pentru concursul de proză scurtă propus de Universitatea de Vest Timișoara, „Când și cum am simțit acel lucru pentru România” au fost aleși de către un juriu compus din Dorel MICLE, conf. dr. Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, Marilena TUDOR, director Editura UVT și Andreea ARGEȘANU, președinte OSUT a parcurs cele peste 30 de lucrări trimise și a stabilit următorul clasament pentru primele locuri de la fiecare categorie de participanți:

Elevi:

1.            Julia Nămoloiu

2.            Iulia Maria Sfetcu

3.            Bogdan Muscă

Studenți:

1.            Ioana Vlad

2.            Marcu Nicola

3.            (la egalitate de puncte) Alexandru Lazea – și Raluca Ionita

General:

1.            Silviu Ilievici

2.            Raimondo Mario Rupp

3.            (la egalitate de puncte) Dorin Tismănariu și Teodora Boda

Ceremonia de premiere va avea loc la UVT, în data de vineri, 21 ianuarie 2022, în amfiteatrul A11, de la orele 16.00. Reamintim declarația rectorului UVT, prof. dr. Marilen Pirtea, cu privire la această inițiativă a instituției noastre, la lansarea concursului – ”Universitatea de Vest din Timișoara se implică nu doar în formarea de intelectuali, ci și de caractere. Parte din această dorință a noastră este și discuția publică despre valori ale societății din care facem parte. De asemenea, vom fi bucuroși și pentru a descoperi oameni talentați, care să știe să prezinte într-o formă literară deosebită aceste idei. De aceea recomand concursul de proză scurtă, pe marginea ideii de patrie, propus de UVT cu prilejul Zilei Naționale a României”.