Scriitorul David DIOP în dialog cu studenții francofoni de la LIT-UVT

Luni, 6 decembrie 2021, a avut loc în „sala” virtuală Zoom întâlnirea scriitorului David DIOP cu studenții de la LIT-UVT-Franceză. A fost una dintre ședințele speciale ale cercului de literatura franceză La Pléiade, organizate și moderate de Conf. univ. dr. habil. Ramona Malița, consacrate literaturii contemporane de expresie franceză. Au participat studenți de la Litere, programele de licență, masterat și doctorat, precum și cadre didactice de la Catedra de limbi romanice.

David DIOP este scriitor, dar și profesor titular de teorie literară la Universitatea din Pau, Franța, cu care Universitatea noastră este parteneră în consorțiul UNITA; prin urmare, această activitate studențească se înscrie în seria proiectelor Constellation UNITA. David DIOP este unul dintre scriitorii de prestigiu ai Franței contemporane, premiat în mai multe rânduri cu le Goncourt des lycéens și Kourouma, ale cărui cărți sunt traduse în șaisprezece limbi.

Autorul romanelor Frère d’âme (apărut la Seuil 2018) și La porte du voyage sans retour (Seuil, 2021), ambele intrate în competiția toamnelor literare Prix Goncourt 2018, respectiv 2021, a oferit studenților răspunsuri legate de culisele scrierii romanelor analizate și s-a arătat deschis interpretărilor estetice noi ale unor simboluri folosite în romane. Africa și atmosfera spațiului (referențial) senegalez, Marele Război și Secolul Luminilor au fost pilonii cronotoposurilor despre care s-a vorbit în cenaclul literar desfășurat, ca de obicei, sub egida Centrului de reușită universitară (CRU-UVT) și a Lectoratului francez din UVT.  Bref, un après-midi réussi!