Conferința Internațională de Consiliere și Practică Filosofică

Sâmbătă, 18 februarie, în cadrul celei de-a 5-a Conferințe Internaționale de Consiliere și Practică Filosofică, găzduită de Asociația Națională de Consiliere Filozofică (NPCA) SUA, a fost organizat, la cererea organizatorilor, un panel de discuții, condus de profesorul Florin Lobonț de la Universitatea de Vest din Timișoara, cu tema ‘Filosofie, interdisciplinaritate și sănătate mintală la Timișoara’. Grupul de discuții a inclus distinși cercetători și practicieni, printre care, Florin Lobont (Universitatea de Vest din Timișoara), Annalisa Rossi (Universitatea Ca’Foscari, Veneția, și cadru didactic asociat al UVT), Andrei Simionescu Panait (Universitatea Politehnică, București și cadru didactic asociat al UVT), Marcel Hosu (Academia Română, Cluj și cadru didactic asociat al UVT), Ionuț Mladin (cadru didactic asociat al UVT), Sorana Greucean (student masterand, UVT); Adriana Vlaicu (doctorand, UVT), Chui Yin Chow (doctorand, UVT); și Angelica Marcu (doctorand, UVT).
Printre subiectele discutate s-au numărat proiectele de cercetare și planurile de practică de la UVT cu accent pe activitățile aplicative în domeniul sănătății mentale din cadrul programului de master Philosophical Counselling and Consultancy. Pe măsură ce consilierea filosofică în România dobândește statut profesional, alături de psihoterapie, acest panel marchează o etapă istorică în realizarea planurilor de dezvoltare profesională. De o mare importanță în vederea atingerii acestui obiectiv a fost accentul pus de către membrii panelului pe cooperarea reciprocă dintre psihoterapeuți și consilierii filosofici asociați programului în forjarea responsabilității profesionale, precum și pe interdependența acestor două profesii. În calitate de director executiv al NPCA, a fost o deosebită onoare să găzduiesc acest eveniment monumental”.

Elliot D Cohen, PhD
Director executiv
National Philosophical Counseling Association, USA
Director
Logic-Based Therapy Institute, USA.