„Constantin Sălceanu”: concurs național de fizică, organizat de UVT

Începând cu anul 2003, Facultatea de Fizică a Universității de Vest din Timișoara, în colaborare cu Filiala Timișoara a Societății Române de Fizică, organizează Concursul Național de Fizică „Constantin Sălceanu”. Scopul acestui concurs este de a stimula interesul pentru fizică în rândul elevilor de liceu și de a identifica viitori studenți talentați.

Concursul constă într-o singură probă scrisă, cu durata de trei ore, care cuprinde probleme practice de fizică și întrebări teoretice conforme cu programa de Bacalaureat. Participarea la concurs este gratuită.

În acest an, concursul a avut loc pe 23 martie 2024, începând cu ora 10, la Facultatea de Fizică – UVT, precum și în alte trei centre de concurs: Liceul Teoretic „Traian Vuia” din Reșița, Colegiul Național „Gheorghe Țițeica” din Drobeta-Turnu Severin și Colegiul Național „Tudor Vladimirescu” din Târgu Jiu. La acest eveniment au participat 288 de elevi din 12 județe (Alba, Argeș, Arad, București, Bihor, Caraș-Severin, Gorj, Hunedoara, Mehedinți, Maramureș, Sibiu și Timiș), numărul participanților înregistrând o creștere constantă de la an la an. Din Timișoara au luat parte 48 de elevi, provenind din 10 licee reprezentative.

Rezultatele vor fi publicate pe site-ul dedicat concursului, la adresa: http://quasar.physics.uvt.ro/salceanu, începând cu data de 1 aprilie 2024, ora 13:00.